• انتشار: ۷ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۰۸ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 673
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=673

ضرورت تغییر ساختار سیاسی در افغانستان

تغییر ساختار سیاسی اما در افغانستان یک ضرورت جدی است. مدل ریاستی با شیوه‌ی متمرکز بودن قدرت کهنه است و پاسخگو نیست، بل بیشتر عامل اصلی ایجاد اختلافات و واگرایی ها شده است.

حکومت وحدت ملی با پا درمیانی مستقیم وزیر خارجه‌ی امریکا، پس از آن شکل گرفت که گروه‌هایی انتخاباتی بر اصل تغییر نسبی ساختار سیاسی موافقت و بر نیمه متمرکز بودن ساختار سیاسی تفاهم نمودند. هرچند این دومی نه عملی شد و نه هم زمینه‌ی عملی شدن آن فراهم؛ اما مشروعیت نسبی این حکومت بر همین مبنا استوار است.

تغییر ساختار سیاسی اما در افغانستان یک ضرورت جدی است. مدل ریاستی با شیوه‌ی متمرکز بودن قدرت کهنه است و پاسخگو نیست، بل بیشتر عامل اصلی ایجاد اختلافات و واگرایی ها شده است.

هم به لحاظ ضرورت زمانی و مختصات اجتماعی و جغرافیایی افغانستان و هم برای بیرون رفت از وضع پیچیده‌ی موجود، لازم است که گروه‌هایی سیاسی که به خاطر جلوگیری از بحران، حکومت وحدت ملی را بر مردم تحمیل کردند، حال برای تغییر ساختار سیاسی هم باید پافشاری نمایند.

حکومت وحدت ملی با وجود کاستی‌های فراوان که دارد و بخش بزرگ این کاستی‌ها بر میگردد بر ناتوانی مدیریتی مدیران حکومت، بازهم از دوره‌ی حکومت کرزی بهتر است. یعنی در یک نگاه مقاسوی ما می توانیم بگوییم که حکومت کرزی بهترین و بزرگ ترین فرصت ها را از ما گرفت، زمان هم که قدرت را به غنی تسلیم نمود، هم خزانه مالی دولت خالی شده بود و هم وضع امنیتی کشور بدتر.

بنا بر این ریاست اجراییه به حیث یک طرف قدرت در حکومت فعلی باید پس از این بر تغییر ساختار سیاسی و اصلاحات نظام تأکید و در این زمینه سرمایه گذاری های جدی و اکادمیک نماید، نه برخوردهای قومندان منشانه و ارباب محورانه.

زمان بازی های سیاسی به شیوه‌ی سنتی آن گذشته است. دید و بازدیدهای ریاست اجراییه با گروه‌هایی مردمی که هیچ برنامه و راهکار سازنده‌ای را در پی نداشته باشد سودی ندارد. باید روی ایجاد گروه‌هایی متخصص و قانون دادن کار کرد. باید برای شکل دهی یک گفتمان سالم و همه‌گیر در جهت تغییر ساختار سیاسی سرمایه گذاری کرد. باید با برنامه و هدفمند فرصت های از دست رفته را جبران کرد؛ اگر اراده‌ی وجود دارد.

ملک مبارز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *