• انتشار: ۲۹ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۴۱ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 8963
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8963

ضرورت تشکیل نیروی دفاع مردمی

هیچ گوشه این سرزمین بافی نمانده که مردم در آن احساس امنیت کند، بی برنامه گی و کفایتی حکومت وحدت ملی هر روز از مردم افغانستان تاوان گزافی میگیرد. در یک هفته گذشته از غزنی تا پکتیا، غور، کابل و قندهار، شاهد قربانی شدن صدهاتن از هموطنان مان بودیم. این اندوه تکراری و عمیق با هیچ کلمه ی قابل بیان نیست.

یکم؛ هیچ گوشه این سرزمین بافی نمانده که مردم در آن احساس امنیت کند، بی برنامه گی و کفایتی حکومت وحدت ملی هر روز از مردم افغانستان تاوان گزافی میگیرد. در یک هفته گذشته از غزنی تا پکتیا، غور، کابل و قندهار، شاهد قربانی شدن صدهاتن از هموطنان مان بودیم. این اندوه تکراری و عمیق با هیچ کلمه ی قابل بیان نیست.

دوم؛ دیگر شکی باقی نمانده است که گروه خاصی در افغانستان بصورت هدف مند مورد حمله قرار گرفته اند.

حملات زیارت سخی، باقرالعلوم، امام زمان (تایمنی ) جوادیه (هرات ) امام زمان (برچی ) همه در یکسال گذشته اتفاق افتاده، غیر نظامیان را شهید و زخمی کرده و مهاجمان هدف خاصی داشته اند.

سوم؛ در هر دولت و کشوری وقتی منطقه، گروه، یا طیف و طبقه خاصی مورد تهدید قرار می گیرد، دولت ها برنامه های خاصی را برای حمایت از آن رویدست می گیردند. حکومت افغانستان نیز حالا باید برای تامین امنیت غرب کابل تدابیر مشخص و خاصی را روی دست بگیرد.

چهارم؛ تامین امنیت غرب کابل که حالا تمامی مساجد و اماکن عمومی آن اهداف احتمالی حملات آینده است، با چندتا پلیس و امکانات نا محدود، حوزه ۱۳ و حوزه ۶ امکان پذیر نیست.

پنجم؛ حکومت و مشخصا وزارت داخله در هماهنگی با شورای ولایتی کابل شوراهای های مردمی و وکلای گذر، باید نیروی دفاع خودی و مردمی ایجاد کنند.

برای هرکوچه باید افرادی شناسایی شده و آموزش داده شوند و پس از آن در چارچوب نیروهای اربکی زیر نظر وزارت داخله موظف شوند.

چنین کاری در دهه محرم هرچند بصورت ناقص و موقت اجرا شد و نتیجه داد.

تامین امنیت کابل و بخصوص غرب کابل، قلعه فتح الله و تایمنی و نیز ده خداداد در شرق بصورت جدی تدابیر ویژه می خواهد. و حکومت نباید از کنار این خطر جدی بسادگی عبور کند.

هرچند ازین حکومت بی کفایت و بی برنامه که خون مردمان بی گناه هیچ ارزشی برایش ندارد، انتظار خدمت داشتن بعید است ولی فعلا عملی ترین گزینه ممکن همین است.

داود ناجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *