• انتشار: ۱ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۷:۱۶ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر یک
  • کدخبر: 8019
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8019

صلح پایدار برای حکومت و مردم افغانستان یک اولویت است

محمداشرف غنی رئیس جمهور در دیدارش با دونالد ترامپ راهبرد جدید نظامی امریکا را فرصتی خواند که برای افغانستان و منطقه زمینۀ تأمین امنیت و مبارزه با تروریسم را مهیا کرده است.

محمداشرف غنی رئیس جمهور در دیدارش با دونالد ترامپ راهبرد جدید نظامی امریکا را فرصتی خواند که برای افغانستان و منطقه زمینۀ تأمین امنیت و مبارزه با تروریسم را مهیا کرده است.

اشرف غنی که برای شرکت در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک به سر می برد، روز پنجشنبه با رئیس جمهور امریکا دیدار کرد.

در این دیدار دو طرف در مورد مبارزه با تروریسم، تأمین امنیت، توسعه اقتصادی و تجهیز و حمایت مالی، ظرفیت ها و از جان گذشتگی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گفت و گو کردند.

ترامپ در این دیدار امریکا را برای تأمین امنیت و مبارزه با تروریسم در افغانستان صد در صد متعهد خوانده است .

او گفت که اکنون در افغانستان بیست گروه تروریستی فعالیت دارند و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با قدرت و شجاعت علیه آنها می جنگند و حکومت و مردم امریکا متعهد هستند تا طبق راهبرد اعلام شده برای جنوب آسیا و افغانستان هر نوع همکاری را با افغانستان داشته باشند.

رئیس جمهور امریکا مدعی شد که خواهان تأمین صلح و ثبات و توسعه اقتصادی در افغانستان است و امریکا برای پیشرفت و رفاه افغانستان به ویژه در بخش معادن با این کشور همکاری اقتصادی خواهد داشت.

ترامپ گفت که امریکا ضمن همکاری های اقتصادی با افغانستان، کشورهای دیگر را نیز برای کمک و همکاری در عرصه های مختلف با افغانستان، تشویق خواهد کرد.

وی ادعا کرد که به منظور تأمین امنیت، ثبات و توسعه اقتصادی افغانستان، منطقه و جهان، بر مبارزه جدی و مشترک علیه تروریسم و همچنان بر تداوم همکاری های اقتصادی منطقه ای تأکید دارد.

رئیس جمهور در این دیدار از راهبرد جدید نظامی امریکا در افغانستان تقدیر کرد و گفت : این راهبرد برای حکومت امریکا یک تصمیم تاریخی است و برای افغانستان و منطقه جنوب آسیا یک فرصت مهیا ساخته تا در زمینه تأمین امنیت و مبارزه با تروریسم اقدامات جدی صورت گیرد.

اشرف غنی تصریح کرد که صلح پایدار و با عزت برای حکومت و مردم افغانستان یک اولویت است و در این راستا او از مواضع حمایتی حکومت امریکا قدردانی می کند.

وی بر همکاری های اقتصادی تأکید کرد و اطلاعاتی را در مورد فرصت های اقتصادی موجود ، شرایط منابع طبیعی و فرصت های سرمایه گذاری در عرصه های مختلف در افغانستان به رئیس جمهوری امریکا ارایه کرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که حکومت این کشور به منظور رشد و توسعه اقتصادی، تلاش هایی را در زمینه همکاری های اقتصادی، ترانزیت و تجارت آغاز کرده و به منظور جلب سرمایه گذاری خارجی آماده هر نوع همکاری است .

اشرف غنی از حمایت امریکا برای بهره برداری از منابع طبیعی افغانستان استقبال کرد و گفت: بهره مندی اقتصادی و رفاه افغانستان، وابسته به امکان بهره برداری از بخش معادن این کشور است و دولت از این مسیر می تواند روی پای خود ایستاده و از عهده هزینه های امنیتی بر آید.

اشرف غنی افزود: افغانستان در خط مقدم علیه تروریسم برای ثبات جهان قرار دارد و به دلیل همین هدف سربازان افغانستان و امریکا برای ثبات افغانستان، منطقه و جهان با شجاعت مبارزه می کنند.

نشست های مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرصتی است تا کشورهای مختلف بتوانند دیدگاههای خود را در ابعاد بین المللی بیان کنند و محمد اشرف غنی نیز روز سه شنبه گذشته در هفتاد و دومین نشست این مجمع عمومی سخنرانی کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *