• انتشار: ۲۶ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۵۶ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 12304
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12304

صادرات برق تاجیکستان به افغانستان افزایش می‌یابد

محمدعمر عصازاده معاون اول شرکت برق تاجیکستان در نشست خبری این نهاد از افزایش قیمت و حجم صادرات برق این کشور به افغانستان در سال جاری میلادی خبر داد.

معاون اول شرکت برق تاجیکستان از افزایش صادرات برق این کشور به افغانستان در سال جاری میلادی خبر داد.

محمدعمر عصازاده معاون اول شرکت برق تاجیکستان در نشست خبری این نهاد از افزایش قیمت و حجم صادرات برق این کشور به افغانستان در سال جاری میلادی خبر داد.

وی افزود: میان شرکت برق تاجیک و شرکت انرژی افغان در خصوص صادرات برق به «کابل» قراردادی به امضا رسیده است.

این مقام تاجیک ادامه داد: بر اساس قرارداد به امضا رسیده در سال ۲۰۱۸ میلادی حجم صادرات برق به افغانستان به میزان ۲۰۰ میلیون کیلووات برق افزایش و حدود ۱٫۵ میلیارد کیلووات ساعت برق خواهد بود.

عصازاده افزود: طی سال گذشته میلادی تاجیکستان به افغانستان ۱٫۳ میلیارد کیلووات ساعت برق در مجموع به ارزش ۵۰ میلیون دالر صادر کرده بود.

وی در ادامه یکی از شروط قراردادی که در سال‌‎های ۲۰۰۰ میان شرکت‌های ذیربط ۲ کشور به امضا رسیده را افزایش ۳ درصدی سالانه قیمت برق عنوان کرد.

معاون شرکت برق تاجیک گفت: با توجه به این مهم قیمت یک کیلووات برق صادراتی به افغانستان در سال جاری میلادی ۴٫۱۱ سنت بوده است.

صادرات برق تاجیکستان به افغانستان در فصل تابستان زمانی که این کشور با نیروی اضافی برق رو به رو می‌شود صورت می‌گیرد.

قبلا وزیر انرژی و ذخایر آب تاجیکستان در نشستی از توقف صادرات برق این کشور به افغانستان خبر داد.

عثمان زاده خاطرنشان کرد: تاجیکستان در فصل تابستان می‌تواند به راحتی به افغانستان برق صادر کند اما در زمستان با مشکلات جدی مواجه است.

بر اساس آمار وزارت انرژی و ذخایر آب تاجیکستان در سال ۲۰۱۷ میلادی این کشور به افغانستان بیش از ۱٫۳ میلیارد کیلووات برق به ارزش ۴۵۶ میلیون سامانی برابر با ۵۰ میلیون دالر عرضه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *