• انتشار: ۸ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۵۳ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 14821
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14821
نمایندگان مجلس:

شورای عالی صلح به دفتر کمپاین انتخابات ریاست جهموری تبدیل شده

برخی از نمایندگان مجلس، شورای عالی صلح را متهم به خارج‌شدن از مسیر اصلی اش کرده، می‌گویند که این شورا هم‌اکنون برای کارزارهای انتخاباتی آینده رئیس‌جمهور کمپاین می‌کند.

نشست امروز چهارشنبه(۸ حمل) مجلس نمایندگان به استجواب از مسئولین ارشد امنیتی اختصاص دارد، اما پیش از آن، برخی از نمایندگان در مورد عملکرد شورای عالی صلح و طرح صلح بی‌قید و شرط رییس‌جمهور صحبت کردند.

این نمایندگان با بیان ‌این‌که شورای عالی صلح با وجود مصرف بیش از ۱۲۰ میلیون دالر تاکنون هیچ دست‌آورد چشم‌گیری نداشته است؛ تأکید کردند که مقام‌های این شورا در مورد نحوه مصرف این پول‌ها پاسخ دهند.

لالی حمیدزی، نماینده ولایت قندهار امروز (چهارشنبه ۸ حمل) در صحن علنی مجلس خاطرنشان کرد که شورای عالی صلح هم‌اکنون ماهیت اصلی خود را از دست داده و به دفتر کمپاین آینده رئیس‌جمهور مبدل شده است.

حمیدزی افزود که شورای عالی صلح در ولایات افراد نزدیک به رئیس‌جمهور را استخدام می‌کند و این افراد با استفاده از امکانات شورا، برنامه‌های آینده رئیس‌جمهور را تشریح و برای او کمپاین می‌کنند.

وی با بیان‌ این‌که تاکنون هیچ مخالف مسلح دولت از طریق این شورا به صلح نپیوسته، تأکید کرد که باید در مورد این شورا، بازنگری صورت گیرد.

این را هم بخوانید:  رئیس جمهور غنی عازم «ترکمنستان» می شود

الله گل مجاهد، عضو دیگر مجلس نیز با انتقاد از کارکردهای شورای عالی صلح گفت که این شورا با مصرف بیش از ۱۲۰ میلیون دالر امریکایی در چند سال گذشته، نتوانسته ۱۲۰ طالب را به میز مذاکره بکشاند و آنان را به صلح دعوت کند.

مجاهد تأکید کرد که پروسه صلح در کشور از مجرای کنونی نتیجه نمی‌دهد و باید در مورد ادامه‌ فعالیت شورای عالی صلح، بازنگری صورت گیرد.

او همچنین خواستار استجواب رئیس شورای عالی صلح شد و افزود که رئیس این شورا باید در مورد پول‌های مصرف شده به مردم وضاحت بدهد.

صادقی‌زاده نیلی، عضو دیگر مجلس نیز از صلح بی‌قید و شرط رئیس‌جمهور انتقاد کرد و گفت که رئیس‌جمهور دارایی‌های عامه را تحت نام صلح برای برخی حلقات می‌بخشد؛ در حالی که این صلح بی‌قید و شرط مردم را نگران ساخته‌است.

او همچنین به پیوستن گلبدین حکمتیار به پروسه صلح اشاره کرد و گفت که پیوستن مخالفان قبلی به پروسه صلح پیوسته، جز تشدید جنگ، ناامنی و جنجال میان شهروندان، هیچ تغییر مثبتی در وضعیت امنیتی کشور به وجود نیاورده است.

این را هم بخوانید:  حامد کرزی: تشکیل «حکومت موقت» مشکلی را حل نمی کند

نیلی تأکید کرد که نمایندگان در قبال این صلح بی‌قید و شرط نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند.

ریحانه آزاد، نماینده ارزگان در مجلس نیز با اشاره به این‌که صلح ضرورت مردم است، اما تاکید کرد که مردم هیچ‌گاه صلح بدون قید و شرط را نمی‌خواهند.

به گفته‌ او، با صلح بی‌قید و شرط برخی مهره‌ها به‌ویژه مهره‌های پاکستان در چوکات نظام جابه‌جا خواهند شد. جامعه بین‌المللی باید در مورد این صلح به مردم افغانستان تضمین بدهد.

خانم آزاد افزود که باید مردم در جریان گذشته شوند و به آنان وضاحت داده شود تا آنان نیز خود را در پروسه صلح دخیل بدانند.

در همین حال همایون همایون، معاون اول مجلس که گردانندگی نشست امروز را به عهده داشت، تاکید کرد که در اجندای روز شنبه آینده، موضوع صلح گنجانیده می‌شوند و نمایندگان در مورد شورای عالی صلح تصمیم‌گیری خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *