• انتشار: ۱۷ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۴۶ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 25622
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=25622

شمخانی: در سفر کابل آمریکایی ها ۲ بار درخواست مذاکره کردند

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که در جریان سفر خود به کابل، امریکا دو بار توسط نمایندگانی به او اعلام کرده که آماده مذاکره با ایران است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که در جریان سفر خود به کابل، امریکا دو بار توسط نمایندگانی به او اعلام کرده که آماده مذاکره با ایران است.

به گزارش برچی نیوز ؛ علی شمخانی که صبح امروز دوشنبه (۱۷ جدی) در تهران سخن می‌گفت، تصریح کرد: “آمریکایی‌ها در افغانستان دوبار برای مذاکره به من پیام دادند”.

اما دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تأکید کرده که “آمریکایی‌ها مانند برجام و موضوع افغانستان پایبند به توافقات خود نیستند و با این خصوصیات نمی‌توانند طرف مذاکره هیچ کشوری باشد، آمریکا ثابت کرده که قابل اعتماد نیست”.

وی جزییات بیشتری ارائه نکرده که این خواست امریکا برای مذاکره با ایران در مورد افغانستان بوده یا مسائل کلی در روابط دو کشور، به خصوص بحث توافق هسته‌ای.

آقای شمخانی درباره مذاکرات ایران با طالبان خاطرنشان کرده که به دنبال کمک به دولت افغانستان برای تحقق ثبات در این کشور اند و طالبان نیز به دنبال این هستند که بتوانند با دولت افغانستان به مصالحه برسند.

به گفته وی، “در این راستا جمهوری اسلامی به دلیل نیات صلح‌طلبی و عدم سلطه‌گری می‌خواهد به دولت افغانستان کمک کند تا به یک فرمول  برای صلح و ثبات برسد”.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تصریح کرده که گروه طالبان آمادگی دارد سلاح خود را کنار بگذارد.

اما وی با وجود مذاکره این کشور با طالبان، هرگونه مذاکره با گروه‌هایی مثل داعش و جبهه النصره در سوریه را رد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *