• انتشار: ۶ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۴۹ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر یک
  • کدخبر: 1565
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1565
ریاست جمهوری:

شروط والی بلخ پذیرفته شده است

اظهارات روز گذشته آقای نور مبنی براینکه در آینده نزدیک از سمت ولایت بلخ کناره گیری کرده و به‌کابل می‌رود، می رساند که رئیس جمهوری در پاسخ به خواسته‌های آقای نور چراغ سبز نشان داده‌است

نزدیکان والی بلخ، نتیجه سفر رئیس جمهور غنی به این ولایت و ادامه مذاکرات ایشان با عطا محمد نور را مثبت عنوان کرده‌ می‌گویند: اظهارات آقای نور نشان‌دهنده این است که رئیس جمهوری شروط آقای نور را پذیرفته‌است.

افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ و از دوستان آقای نور با خبرنگاران گفت: اظهارات روز گذشته آقای نور مبنی براینکه در آینده نزدیک از سمت ولایت بلخ کناره گیری کرده و به‌کابل می‌رود، می رساند که رئیس جمهوری در پاسخ به خواسته‌های آقای نور چراغ سبز نشان داده‌است.

آقای حدید اشاره کرد که والی بلخ در همایش آغازین روز سال جدید گفته‌بود که تا عملی نشدن خواست‌هایش از سوی ریاست جمهوری در پُست خود باقی خواهد ماند.

رئیس شورای ولایتی بلخ، اما تاکید دارد که خواست‌های والی این ولایت شخصی نیست بلکه او برای مردم این پیش شرط‌ ها را گذاشته‌است.

والی بلخ، روز گذشته اما در مراسم نواختن زنگ سال تعلیمی در حضور رئیس جمهور غنی اعلام کرد که به‌زودی از سمت ولایت بلخ کناره گیری می‌کند. رئیس جمهور غنی نیز در این مراسم یادآور شد که آقای نور برای انجام کارهای مشترکی که در پیش دارد، به کابل خواهد آمد.

در همین حال برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که آقای نور سمت ولایت بلخ را در بدل برخی کرسی‌ها و چشم پوشی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی معامله کرده‌است.

حدید اما این گفته‌ها را رد کرده‌ می‌گوید: در کنار اینکه آقا نور مرد معامله‌گر نیست، رئیس جمهور غنی هم نمی‌تواند خواسته‌های خود را بالای وی بقبولاند.

او هم‌چنان نگرانی شماری از طرفداران و هم حزبی‌های آقای نور در خصوص گمانه‌زنی ها مبنی بر اینکه رئیس جمهوری همانند جنرال دوستم و عبدالله، آقای نور را هم به حاشیه خواهد راند را بی‌جا عنوان کرده افزود: آقای نور ٬ عبدالله و جنرال دوستم نیست که فریب کسی را بخورد.

رئیس شورای ولایتی بلخ افزود: عطا محمد نور مکتب فکری جداگانه خود را دارد و همواره یگانه‌ کسی بوده که برای منافع ملی موضع‌گیری کرده‌است، از همین رو فریب کسی را نخواهد خورد.

در همین حال نجیب پیکان، آگاه مسایل سیاسی  خاطر نشان کرد که هدف از سفر رئیس جمهوری به ولایت بلخ در کنار آغاز افتتاح مسجد روضه شریف و نواختن زنگ سال تعلیمی، نشان دادن حُسن نیت به والی بلخ بوده‌است.

آقای پیکان افزود: تفاهمی که قبلاً بین رئیس جمهوری و والی بلخ به‌صورت شفاهی صورت گرفته‌بود؛ اینک به‌سوی عملی شدن می‌رود.

پیکان؛ در پاسخ برخی‌ها که می‌گویند آقای نور نمی‌تواند به تنهایی از آدرس حزب جمعیت اسلامی وارد مذاکره شود، گفت: همانطوریکه رئیس جمهور غنی روز گذشته اعلام کرد که والی بلخ هیچ چیزی را برای خود نخواسته بلکه برای مردم بلخ خواسته است، بحث حزب جمعیت اسلامی در این مورد منتفی و محور منافع مردم بلخ مطرح است.

آقای پیکان همچنان خاطر نشان کرد که در حال حاضر حزب جمعیت اسلامی با تمام قوت در برابر آقای نور قرار نگرفته بلکه یک بخش محدود حزب جمعیت در اطراف ریاست اجرایی متمرکز شده؛ در حالیکه بخش دیگر آن با آقای نور اعلام هماهنگی کرده‌اند.

براساس گفته‌های پیکان، رئیس جمهور غنی هم می داند که آقای نور به تنهایی میتواند به عنوان یک قدرت بزرگ در شمال مطرح باشد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرایی گفت: سفر رئیس جمهوری به ولایات یک امر طبیعی است و پیش از این نیز رئیس جمهور غنی سفرهای ولایتی داشته‌است.

آقای فیصل افزود: ریاست اجرایی اما در مورد اینکه آقای نور با رئیس جمهوری از آدرس حزب جمعیت وارد مذاکره شده‌ باشد؛ نظر مشخص ندارد.

گفتنی است که رئیس جمهور غنی روز گذشته برای دومین بار پس از رسیدن به ریاست جمهوری به منظور نواختن زنگ مکتب و آغاز سال جدید تعلیمی، افتتاح تالار “نور” و مسجد زیارتگاه حضرت علی(ع) ، در رأس یک هیأت عالی‌رتبه دولتی وارد شهر مزار شریف شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *