• انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۱۶ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 1423
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1423

شرم ملی چیست؟

محمد اشرف غنی رئیس جمهورکشور، امروز یکشنبه که درچهارمین کنفرانس ملی آب تحت عنوان “آب و انکشاف پایدار” در ارگ ریاست جمهوری صحبت می کرد گفت: آب، آبروی ما است و حفظ آن وظیفه ملی می باشد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهورکشور، امروز یکشنبه که درچهارمین کنفرانس ملی آب تحت عنوان “آب و انکشاف پایدار” در ارگ ریاست جمهوری صحبت می کرد گفت: آب، آبروی ما است و حفظ آن وظیفه ملی می باشد.

چهارمین کنفرانس ملی آب تحت عنوان ” آب و انکشاف پایدار” از سوی وزارت انرژی و آب در ارگ ریاست جمهوری با حضور رئیس جمهور دایر شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور که در این کنفرانس صحبت می کرد گفت: آب اهمیت حیاتی دارد و باید پالیسی مشخص برای حوزه های آبی افغانستان طرح شود، تا از آب استفاده خوب صورت گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه آب در زراعت نقش اساسی دارد گفت: “۸۰ درصد مردم افغانستان متکی به زارعت است، بازهم افغانستان وارد کننده محصولات زارعتی اند و این شرم ملی است باید این شرم ملی خاتمه پیدا کند.”

محمد اشرف غنی تاکید کرد: افغانستان باید از حالت وارد کننده محصولات زارعتی به صادر کننده محصولات زراعتی تبدیل شود.

رئیس جمهوربا بیان اینکه آب منبع انرژی است گفت: اگر از آب های افغانستان به صورت درست در منابع انرژی استفاده شود، می تواند افغانستان را درعرصه انرژی به مرز خود کفایی برساند.

رئیس جمهور می گوید: کشورهای همسایه نباید از ایجاد بند های آبی ما نگران باشند، زیرا در چهارچوب یک تفاهم‌نامه حقوقی چند جانبه می توانیم از آب‌های افغانستان مستفید شویم.

اشرف غنی تاکید دارد: ایجاد بند‌های آبی، منابع آبی را انکشاف داده و به نفع مردم افغانستان و همسایه گان است.

رئیس جمهور افزود: از منابع آبی افغانستان تا هنوز استفاده عادلانه صورت نگرفته است.

اشرف غنی گفت: ناامنی باعث شده که از آب‌های افغانستان به صورت عادلانه استفاده نشده و پالیسی مشخص هم برای حوزه های آبی طرح نشود.

رئیس جمهور، کندن چاه های عمیق را یک خطرجدی عنوان کرده می گوید: چاه های عمیق صخره های آبی زیر زمینی افغانستان را از بین برده و به طبیعت زیبای افغانستان را صدمه می رساند.

رئیس جمهور تاکید می کند که از آب‌های افغانستان به روش علمی استفاده کرده و هم منابع زیر زمینی آبی را حفظ کنیم.

به گفته رئیس جمهور حفظ منابع آبی تنها وظیفه دولت نبوده و بلکه همکاری همه مردم افغانستان را می خواهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه آب منبع خوبی کاهش فقر است گفت: اگر از اقلیم زیبای، معادن، آب و  جغرافیای افغانستان خوب استفاده کنیم،‌ فقر دیگر سراغ ما نخواهد آمد.

به گفته رئیس جمهور آب‌های افغانستان برای قبلا برای ۵ میلیون نفوس کافی بود اما با افزایش نفوس نیاز به آب هم زیاد می شود.

افغانستان با داشتن بیش از شش و نیم صدهزار کیلومتر مساحت ،  پنج حوزه آبی دارد، اما باز هم با مشکلات جدی کمبود آب روبرو بوده و تنش آب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *