• انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۴۸ ق.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 13393
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13393

شرط ترامپ برای مذاکره با کیم جونگ اون

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در اظهارات طنزآلودش در ضیافت شامی با خبرنگاران در شنبه شب اعلام کرد این کشور با کوریای شمالی مذاکره خواهد کرد اما پیونگ یانگ باید ابتدا خلع سلاح هسته‌ای شود.

رئیس‌جمهور امریکا در اظهاراتی شرط خود را برای گفتگو میان این کشور با مقامات کوریای شمالی عنوان کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در اظهارات طنزآلودش در ضیافت شامی با خبرنگاران در شنبه شب اعلام کرد این کشور با کوریای شمالی مذاکره خواهد کرد اما پیونگ یانگ باید ابتدا خلع سلاح هسته‌ای شود.

او در ضیافت شام سالانه «گریدآیرن کلاب» گفت: اکنون ما در حال گفتگو هستیم و آنها چند روز پیش درخواست گفتگو را مطرح کردند. آنها برای گفتگو ابراز تمایل کردند و من هم می‌گویم ما هم آماده گفتگو هستیم اما همه اینها منوط به غیر‌هسته‌ای شدن کوریای شمالی است.

رئیس جمهور امریکا افزود: ما در آینده دیدار خواهیم داشت و خواهیم دید که آیا اتفاقات مثبتی رخ خواهد داد یا خیر.

رویترز نوشت مشخص نیست که آیا صحبت‌های ترامپ در این باره به شوخی بیان شد یا برگزاری گفتگوها میان واشنگتن و پیونگ یانگ قریب‌الوقوع است.

ترامپ با اشاره به کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، گفت: من مذاکرات مستقیم با کیم جونگ اون را بعید ندانستم و نمی‌دانم.

اظهارات ترامپ در حالی صورت گرفت که  دفتر ریاست‌جمهوری کوریای جنوبی روز یکشنبه اعلام کرد یک هئیت بلندپایه از مقامات کوریای جنوبی روز دوشنبه به منظور گفتگو درباره بهبود روابط دو جانبه در شبه جزیره کوریا و امکان برگزاری گفتگو میان پیونگ یانگ و واشنگتن به این کشور سفر خواهد کرد.

این اظهارات رئیس جمهور امریکا در پایان سخنرانی نیم ساعته وی در اولین ضیافت شام وی با خبرنگاران بیان شد.

کاخ ریاست جمهوری کوریای جنوبی اعلام کرد که فرستادگان ویژه کره جنوبی بعد از سفر دو روزه به کوریای شمالی، به امریکا سفر خواهند کرد تا مقامات واشنگتن را در جریان مذاکرات با مقامات پیونگ یانگ قرار دهند.

مقامات امریکایی در ماه فبروری اعلام کردند ماه گذشته قرار بود مایک پنس، معاون ترامپ در حاشیه بازیهای المپیک زمستانی در کوریای جنوبی با مقامات کوریای شمالی از جمله خواهر کیم جونگ اون دیدار کند؛ اما این دیدار در آخرین لحظات از سوی مقامات کوریای شمالی لغو شد.

نشانه‌های بهبود روابط میان دو کوریا گمانه‌زنی‌ها را درباره احتمال برگزاری گفتگوی مستقیم میان واشنگتن و پیونگ یانگ، پس از ماه‌ها تنش و ترس از وقوع جنگ میان دو طرف، افزایش داده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *