• انتشار: ۲۰ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۲۲ ق.ظ
  • سرویس: فرهنگی
  • کدخبر: 5142
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=5142

شاخه‌ای از مدارس دیوبند هند در افغانستان ایجاد گردد

رئیس اجرایی دولت اعلام کرد که مدارس دینی پاکستان از جوانان افغان سوءاستفاده می‌کنند بنابراین برای حل این مشکلات باید شاخه‌ای از مدرسه دیوبند هند در کابل فعال شود.

رئیس اجرایی دولت اعلام کرد که مدارس دینی پاکستان از جوانان افغان سوءاستفاده می‌کنند بنابراین برای حل این مشکلات باید شاخه‌ای از مدرسه دیوبند هند در کابل فعال شود.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت درباره مشکلات مدارس دینی در افغانستان تاکید کرد که مدارس دینی در کشور مشکلات بسیاری دارد و از جوانان افغان که برای تحصیل به مدارس دینی در پاکستان می‌روند سوء استفاده می‌شود.

وی افزود: برای مقابله با این مشکلات، لازم است تا شاخه‌ای مدارس دیوبند هند در افغانستان ایجاد شود تا جوانان افغان برای فرا گرفتن دروس دینی نیازی برای رفتن به مدارس پاکستانی نداشته باشند.

عبدالله تاکید کرد آنهایی که در داخل و یا خارج از افغانستان از مدارس دینی دانش‌آموخته شده باشند در اخذ مدارک تحصیلی معادل با مشکلات فراوانی مواجه‌اند. وی از تعدد مراجع و عدم اداره مدارس دینی از مشکلات اساسی در این زمینه یاد کرد.

رئیس اجرایی دولت افغانستان تاکید کرد باید یک کمیسیون مشترک با حضور مسئولان وزارت‌های مالیه و اقتصاد، عدلیه، تحصیلات عالی، شواری علمای افغانستان، معاونت شورای امنیت ملی و خطبای مساجد به ریاست وزارت معارف ایجاد شود تا این کمیسیون به مشکلات مدارس دینی افغانستان رسیدگی کند.

این را هم بخوانید:  نشست ترکیه؛ رابطۀ مستقیمی با تفاهم امریکا و روسیه دارد

مدارس دینی در پاکستان به ترویج عقاید افراطی متهم هستند و از کشورهایی مانند عربستان و سایر کشورهای عربی حمایت مالی می‌شوند و هماهنگ با سازمان‌های اطلاعاتی این کشورها جوانان افغان را برای جنگ در افغانستان تشویق می‌کنند.

از سوی دیگر، کشورهای عربی با استفاده از خلأ مدارس بزرگ و سازمان‌یافته دینی در افغانستان تلاش دارند تا بزرگترین مدارس دینی در کشور را به منظور ترویج افکار وهابیت و سلفیت در افغانستان ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *