• انتشار: ۱۹ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۵۵ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 13783
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13783

سیما سمر: شورای امنیت ملی به نقش زنان در امنیت اعتقادی ندارد

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در برنامه تجلیل از هشت مارچ خطاب به زنان افغان گفت که اگر زنان با مطالعه و تلاش، ظرفیت خود را ارتقا دهند، آمر، مقام بالاتر یا کسانی دیگر جرأت نخواهند کرد که آنان را آزار و اذیت کنند.

خانم سمر در این مراسم خواهان حضور زنان در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان شد و گفت که تاکید بر حضور زنان در صفوف این نیروها در واقع احترام گذاشتن به حضور زنان است.

رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان از زنان افغان در صفوف نیروهای امنیتی این کشور خواست که «تلاش کنید که ظرفیت تان را در هرجایی که هستید بالا ببرید و برای تطبیق قانون تلاش کنید و اصول و مقررات پولیس و اردو را شدیداً رعایت کنید.»

تثبیت و احترام به حضور زنان در وزارت‌خانه‌ها از دیگر خواست‌های خانم سمر بود که مطرح شد. او گفت که وزارت‌خانه‌های دولت افغانستان باید برای تقویت و ظرفیت زنان برنامه داشته باشند.

او از نبود زنان در شورای امنیت ملی افغانستان انتقاد کرد و گفت: «در شورای امنیت ملی افغانستان هیچ زن نیست، چون هنوز باور ندارند که زنان در امنیت سهم و نقش دارند، تا شامل تصمیم‌گیری و پلان‌گذاری شوند.»

سیما سمر اما می‌گوید که اگر دهات افغانستان امن ساخته نشود، آرامش و ثبات به افغانستان آمده نمی‌تواند و این امر ممکن نیست «مگر این‌که زنان در دهات نقش اساسی در ساختار دولت داشته باشند.»

همزمان با افزایش تلاش حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح و تلاش جامعه جهانی برای پایان بخشیدن به جنگ در این کشور، سفیر انگلیستان در افغانستان تاکید می‌کند که زنان افغان باید در روند صلح شرکت داشته باشند و طالبان نیز به تمام حقوق زنان احترام بگذارند.

این درحالی است که به تازگی حکومت افغانستان دومین نشست روند کابل را برگزار کرده و در آن طرح صلح با طالبان را ارایه کرده است. محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در این نشست گفت که اگر طالبان به روند صلح بپیوندند، او حاضر است آنان را به‌حیث یک حزب سیاسی به رسمیت بشناسد و بدون هیچ پیش‌شرطی با آنان مذاکره کند.

از روز جهانی زن در حالی در افغانستان تجلیل می‌شود که براساس گزارش کمیسیون حقوق بشر این کشور در ۹ ماه اول سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ۴۳۰۰ مورد خشونت علیه زنان صورت گرفته است. ۴۲۰ مورد آن فزیکی، ۲۲۸ مورد خشونت جنسی، ۱۳۱۷ لفظی و روانی و متباقی آن سایر خشونت‌ها بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *