• انتشار: ۶ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۵۵ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 14681
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14681
هشتک تغییر کانکور راه اندازی شده است

سیستم کنونی کانکور افغانستان برای جوانان مستعد در بخش خاص کارایی ندارد

خیلی‌ها با انتقاد از این سیستم کانکور، کارزاری را زیر نام تغییر شیوه کانکور در شبکه‌های اجتماعی راه اندازی کرده اند. این گروه که متشکل از چند جوان رضاکار است باورمندند که این شیوه کانکور سبب می‌شود خیلی از جوانان با استعداد که در یک بخش خاص توانایی دارند از پیشرفت و دست‌یافتن به تحصیلات عالی باز بمانند،

امتحان کانکور در افغانستان، تنها شیوه‌ای برای راه یافتن به نهادهای تحصیلات عالی که هر متقاضی باید برای رویارویی با این آزمون، خود را با خواندن و حفظ کردن تمام مضمون‌های دوران مکتب آماده کند. فرقی نیز نمی‌کند که رشته دلخواه متقاضیان از میان رشته‌های علوم اجتماعی باشد و یا از علوم طبیعی و ساینسی. سپری کردن کانکور با این شیوه تبدیل شده به یک باید که همگی ناگزیر اند از آن بگذرند.

حالا خیلی‌ها با انتقاد از این سیستم کانکور، کارزاری را زیر نام تغییر شیوه کانکور در شبکه‌های اجتماعی راه اندازی کرده اند. این گروه که متشکل از چند جوان رضاکار است باورمندند که این شیوه کانکور سبب می‌شود خیلی از جوانان با استعداد که در یک بخش خاص توانایی دارند از پیشرفت و دست‌یافتن به تحصیلات عالی باز بمانند، زیرا این چنین جوانان برای گذر از کانکور باید هم خوب ریاضی بدانند، هم کیمیا و هم دیگر مضمون‌های علوم اجتماعی را. مساله‌ای که به باور این جوانان، سبب تلف شدن وقت و از هدف خارج کردن جوانان می‌شود.

این را هم بخوانید:  زاخیلوال: اگر حکومت مؤقت صلح می آورد من از آن حمایت میکنم

این گروه از جوانان رضاکار به رهبری جوانی به نام فیصل عمران چندی پیش نیز طرح‌شان را با رییس جمهور شریک کرده بودند که به گفته‌ی خودشان، ریاست جمهوری از آن استقبال کرد و وعده سپرد تا این طرح عملی شود. مسالۀ که تا هنوز از عملی شدن آن خبری نیست و ظاهرن در قالب یک طرح باقی مانده است.

این گروه، طرح‌اش را برای نخستین بار، سال گذشته با بانوی اول شریک کرد که از آن استقبال نیز صورت گرفت. سپس پس از هفت ماه، طرح تغییر سیستم کانکور، توسط بانوی اول با ریس جمهور غنی شریک شد که در سال ۱۳۹۶ این طرح در مراسم بزرگداشت از روز جوانان توسط رییس جمهور، بهترین راهکار دانسته شد و به وزیران کابینه هدایت داد تا آن را عملی کنند.

این جوانان دو روز بعد از آن، با رییس جمهور نیز دیدار داشتند. ظاهرن در آن دیدار دو راه حل در زمینه تغییر شیوه کانکور به رییس جمهور پیشنهاد کردند.

این را هم بخوانید:  روسیه: آمریکا اگر نتواند با طالبان به نتیجه ای برسد این بار باید با رسوایی خاک افغانستان ترک کند

پیشنهاد نخست آنان دسته بندی امتحان کانکور به دو بخش ساینسی و علوم اجتماعی بود و پیشنهاد دوم شان نیز تخصصی کردن کانکور و رشته بندی آن در صنف نهم دوران مکتب که به گفتۀ این جوانان، رییس جمهور پیشنهاد نخست شان را قبول کرده و وعده داده بود، تا در مدت یک هفته این طرح عملی شود.

فیصل عمران در این باره به هشدار می‌گوید:”از آن زمان تاکنون هیچ نشانی از وعده رییس جمهور ندیدم و حتی روی بخش‌های دیگر درباره جوانان نیز تغییری نمایان نشده است.”

فیصل عمران می‌گوید پس از این دیدار، ۳ بار دیگر نیز از آنان خواسته شد تا با رییس جمهور دیدار کنند اما به دلیل وعده خلافی رییس جمهور، این جوانان دعوت ریاست جمهوری را رد کردند.

و این‌گونه شد که این گروه با قطع امید از ریاست جمهوری، به شبکه‌های اجتماعی پناه بردند و هشتک تغییر کانکور را راه اندازی کردند.

فیصل عمران در مورد این‌که چرا شیوۀ کنونی کانکور تغییر کند می‌گوید:” من مخالف این امتحان چند ساعته کانکور استم که ۱۲ سال تحصیل ام را رقم می‌زند و سرنوشت ام را تعیین می کند. من ناگزیر رشته‌ای را که اصلا دوست ندارم باید امتحانش را بگذرانم و کسی که اصلا مرا نمی‌شناسد و توانایی‌های من را نمی‌شناسد سرنشتم را تعیین می‌کند.”

این را هم بخوانید:  رئیس جمهور غنی عازم «ترکمنستان» می شود

حالا این گروه مصمم است که باید شیوه کانکور تغییر کند. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از این طرح شان حمایت کرده اند و ظاهرن هر روز، شمار بیشتری به جمع شان می پیوندند.

حالا این گروه می‌گوید که این کارزار را تا آخر ادامه می‌دهند، مبارزه می کنند، به جاده ها خواهند آمد و اجازه نمی دهند تا همانند دیگر کارزارها فروخته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *