• انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۲۴ ق.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 13506
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13506
چرا میوه های سردخانه ای بیگانه؟

سیب تازه وطنی خوشمزه تر است!

میوه داخلی به ویژه سیب از لحاظ کیفیت و طعم نسبت به سیبی که از خارج به کشور وارد می گردد به مراتب، باکیفت تر و لذیذ تر است، اما حکومت سیب های چندین ساله کشور های خارجی را خریداری می کند.

داستان باز و بسته شدن مرز تورخم و تاثیر آن بر روی افزایش قیمت کالاهای مصرفی شهروندان افغانستان یک داستان تقریبا نخ نما در این چند سال اخیر شده است.

هر باری که پاکستان بنا به دلایل نامعلوم و شاید هم احساسی مرز تورخم را می بندد، دکان داران و تجار افغانستانی نیز در یک ترس و وحشت قرار گرفته کالاهای خود را در انبار نگه می دارند یا بدون در نظر داشت وضع اقتصادی مردم قیمت را افزایش می دهند.

در تازه ترین مورد باغداران و صادر کننده گان میوه، در واکنش به مسدود شدن مرز تورخم به روی صادرات میوه تازه افغانستان به پاکستان دست به اعتراض زدند. اعتراض کننده گان پاکستان را به نقض قوانین بین المللی ترانزیت متهم می کنند و از حکومت افغانستان می خواهند تا زمانیکه پاکستان مرز تورخم را به روی میوه افغانستان باز نکند آنان اجازه ندهند تا میوه پاکستانی وارد کشور شود.

این را هم بخوانید:  ایجاد ۷ ولایت جدید/اشرف غنی به دنبال چیست؟

ازسویی هم این باغداران انتقاد دارند آنچه را که رئیس جمهور در خصوص خریداری میوه داخلی با باغداران وعده کرده بود به آن عمل نکرده و اکنون در نهاد های امنیتی از سیب و میوه جات خارجی استفاده می شود.

نزدیک به دو ماه است که مرز تورخم تنها به روی صادر کننده گان میوه افغانستان مسدود است.

رئیس جمهور غنی در جریان امسال به نهاد های امنیتی هدایت داد تا در قرار دادهایشان به جای میوه خارجی از سیب و میوه داخلی استفاده کنند.

اما اکنون باغداران و تاجران میوه انتقاد می کنند که این وعده رئیس جمهور عملی نشده و نهاد های امنیتی از میوه خارجی استفاده می کنند.

میوه داخلی به ویژه سیب از لحاظ کیفیت و طعم نسبت به سیبی که از خارج به کشور وارد می گردد به مراتب، باکیفت تر و لذیذ تر است، اما حکومت سیب های چندین ساله کشور های خارجی را خریداری می کند.

این را هم بخوانید:  عمران خان به هند هشدار داد؛ در صورت حملۀ به پاکستان تلافی خواهیم کرد + فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *