• انتشار: ۲۲ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۳۲ ق.ظ
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1980
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1980

سوپر دانای قبیله!

چهره‌ای که از دامن یک قبیله‌ی کوچی و بیابانگرد، به کرسی استادی دانشگاه هاروارد، نامزدِ ریاست بانک جهانی و چوکی ریاست جمهوری کشور دست یابد، در استعداد شگرف و توانایی شگفت او نباید تردید روا داشت.

بی‌گمان داکتر اشرف غنی، داناترین و تواناترین رئیس جمهور در تاریخ افغانستان است؛ مردی که هم از دانش و بینشِ نظری نمایان برخوردار است و هم از تجربه و اندوخته‌ی عملی فراوان؛ هم مبانی و مبادی دنیای مدرنِ غرب را می‌شناسد و هم اساسات و احساسات جامعه‌ی قبیلوی و کثیر الاقوامِ افغانستان را. چهره‌ای که از دامن یک قبیله‌ی کوچی و بیابانگرد، به کرسی استادی دانشگاه هاروارد، نامزدِ ریاست بانک جهانی و چوکی ریاست جمهوری کشور دست یابد، در استعداد شگرف و توانایی شگفت او نباید تردید روا داشت. تکنوکرات و سیاست‌ورزی که هم به ابزارها و راهکارهای کلاسیکِ قبیله و کوچی‌گری «مسلح» باشد و هم به ابزارها و راهکارهای دنیای پیچیده و متلاطم امروزی «مجهز»، باید از او ترسید و به خدا پناه برد!

اما تا اینجای کار، داکتر غنی بیشترین مهارت و نبوغ خود را در شطرنجِ سیاست‌ورزی قومی، مدیریت و مهارِ مطالبات و مناقشاتِ اقوام و حذف رقبای سیاسی، تمرکز و تبارز داده است و موفقیت‌های نمایان او در این عرصه‌ها قابل انکار و کتمان نیست.

او با مهارت و درایتِ بی‌مانند، قومیتِ تاجیک و حزب جمعیت اسلامی را که دولتِ رسمی و اسمی پیشین را در اختیار و انحصار داشتند، بر محور چهره‌های مدعی و نامجو (عبد الله و عطا و ضیا مسعود) چند پارچه و چند جبهه ساخت و آنچنان درگیر منازعات درونی و مناقشاتِ جناحی نمود که در میدان «عمل» و دنیای «واقع» چیزی از این اُپوزیسیون پرنفوذ و پرنفوس باقی نماند.

قومیت ازبک را نیز پس از اعطای مقام معاونت اول و مصادرۀ آرای شان در انتخابات، آنچنان دو شقه و دو جبهه ساخت که اکنون چیزی جز بدنامی و ننگ نامی از رهبران و سیاسیون این قوم باقی نمانده است.

اما قومیتِ هزاره را به شکل موازی و همزمان، از دو جهت و دو جبهه، مورد تضعیف و تخریب قرار داد و از گرودنه‌ی رقابت یا مزاحمتِ احتمالی خارج نمود.

 

علی نجفی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *