• انتشار: ۹ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۱۵ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر یک
  • کدخبر: 724
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=724

سرانجام، پرونده‌ى جنرال دوستم به کجا خواهد انجامید؟

بعد از عقیم شدن دسیسه ى سوء قصدى که دوستم، اتمر را متهم به طراحى آن نمود، اختطاف، شکنجه و تجاوز جنسى به احمد ایشچى، عکس العمل غیر مستقیم دوستم به قضیه بود. با انتقادات شدید اللحن دوستم از ارگ در شمال و ورود مسلحانه ى وى به پایتخت، تیم ارگ را که تیر شان در حذف رقیب به سنگ خورده بود، ناگزیر ساخت تا با تزویر، مؤقتاً، از در مدارا وارد شده، جنرال آزرده خاطر و بدگمان را تسلى نمایند.

با اوج گرفتن اختلاف رئیس جمهور و معاونش روى ادعاى ایشچى، لوی څارنوال افغانستان دستور توقیف ۹ تن از محافظین جنرال عبدالرشید دوستم، را صادر کرد.

بعد از عقیم شدن دسیسه ى سوء قصدى که دوستم، اتمر را متهم به طراحى آن نمود، اختطاف، شکنجه و تجاوز جنسى به احمد ایشچى، عکس العمل غیر مستقیم دوستم به قضیه بود. با انتقادات شدید اللحن دوستم از ارگ در شمال و ورود مسلحانه ى وى به پایتخت، تیم ارگ را که تیر شان در حذف رقیب به سنگ خورده بود، ناگزیر ساخت تا با تزویر، مؤقتاً، از در مدارا وارد شده، جنرال آزرده خاطر و بدگمان را تسلى نمایند. در اولین اقدام اتمر و رئیس امنیت ملى شبانه بمنزل او رفته، به دلجویى او پرداختند که چندان مؤثر واقع نشد. متعاقباً ابراز نظر هاى ضد و نقیضى مبنى بر براندازى نظام و تعلیق مقام و محاکمه ى دوستم از سوى دو طرف مطرح شد. با تیره گى بیشتر روابط، رئیس جمهور دو بار شخصاً با دوستم، متحد ناراضى اش دیدار نمود و از او خواست تا در خصوص ادعاى ایشچى همکارى نمائید. شرایط همکارى طورى بود که پاى دوستم از قضیه کشیده شده، کوزه و کاسه ها بسر محافظینش شکسته شود. و در عوض دوستم بى سر و صدا به دفتر کارش برگردد. هر چند دوستم فى المجلس با این پیشنهاد موافقت نموده بود اما طبیعت شکاک و تلقینات مشاورانش که شاید توطئه ى در کار باشد،او را منصرف ساخته، اوضاع را به حالت اولى برگشتاند. ارگ براى اطمینان بخشى این تضمین را از زبان  لوی څارنوال افغانستان ( که آقای دوستم تا حال متهم به ارتکاب کدام جرم در این قضیه نشده است.) علناً به رسانه مطرح نمود تا اعتماد دوستم را جلب نماید. با انصراف دوستم از تحویل دهى محافظانش، دفتر رئیس جمهور در یک واکنش تند تر گفت که در صورت عدم همکارى دوستم، څارنوال میتواند، گزینه ى بعدى را ( که تعلیق وظیفه ى رسمى و حکم حصر خانگى ) روى دست گیرد. ضمناً سخنگوى وزارت داخله از مواصلت حکم څارنوال در زمینه به رسانه ها خبر داد. در صورت اقدام وزارت داخله و امتناع و مقاومت نظامیان دوستم، احتمال درگیرى و یک تقابل دیگر را نیز انتظار داشت که از شگرد هاى شیطانى اتمر بحساب باید آورد.

دوستم بدین باور است که دستگیرى محافظانش نه تنها وجهه ى او را در میان هوادارانش خدشه دار خواهد ساخت بلکه تفاوتى آنچنانى با دستگیرى خودش ندارد و احتمال این را که در آینده از این پرونده در گرفتن حق السکوت از وى، استفاده خواهد شد را منتفى نخواهد ساخت. بناً بساده گى حاضر به این همکارى نخواهد شد.

جناح ارگ نه تنها نگران وخامت بیشتر اوضاع و واکنش هاى احتمالى دوستم اند، بلکه اعترافات و مدارکى را که ایشچى در زیر زمینى دوستم در تبانى اش با مخالفان دوستم بوى سپرده نیز رسوا کننده مى پندارند.

بناً از قرائن بر مى آید که ارگ دنبال دفع الوقت و ترمیم مؤقتى روابط است، اما دوستم خواهان حل و فصل قطعى و نقطه پایان گذاشتن به این غائله است. البته بحث صلاحیت هاى او در معاونیت اول، جاى خود را دارد.

انکشافات اخیر در پرونده، بى ارتباط به وزنه گذاشتن هاى سرى ترکیه و سفر علنى وزیر خارجه ازبکستان نمى باشد.

محمد عارف منصوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *