• انتشار: ۲۷ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۹:۳۳ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 20783
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20783

سازمان ملل: اوضاع امنیتی افغانستان شکننده است

دبیرکل سازمان ملل متحد با ارایه گزارش سه ماهه‌ از اوضاع افغانستان به شورای امنیت این سازمان، تاکید کرده است که اوضاع امنیتی افغانستان همچنان شکننده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد با ارایه گزارش سه ماهه‌ از اوضاع افغانستان به شورای امنیت این سازمان، تاکید کرده است که اوضاع امنیتی افغانستان همچنان شکننده است.

آنتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه (۲۶ سنبله) در نشست شورای امنیت تاکید کرده است که باوجود برخی دستاوردها، اوضاع امنیتی در افغانستان شکننده است و تلفات غیرنظامیان نیز کاهش نیافته است.

او در گزارش سه ماهه از اوضاع افغانستان،‌ درباره تحولات اخیر سیاسی، امنیت، همکاری‌های منطقوی، مسایل حقوق بشر، هماهنگی کمک‌های توسعه‌یی، بازگشت پناهجویان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، روند انتخابات و آتش‌بس سخن گفت.

آقای گوتریش گفته است که دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان از پانزدهم ماه می تا پانزدهم اگست، بیشتر از ۵۸۰۰ رویداد امنیتی را ثبت کرده است که این آمار ده درصد کاهش را نسبت به سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد.

او افزوده است که ۶۷ درصد از رویدادهای امنیتی در مناطق جنوب و جنوب شرق افغانستان به ثبت رسیده اند. او ادامه داد که درگیری‌های مسلحانه ۶۱ درصد از رویدادهای امنیتی را تشکیل می‌دهند و این آمار ۱۴ درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان می‌‍دهد.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است: در جریان تهیه این گزارش، هیچ تغییری در میزان کنترل دولت و طالبان در اراضی به وجود نیامده است.

او افزوده است: طالبان شماری از حملات سازمان یافته را بر مراکز برخی از شهرها راه‌اندازی کردند و توانستند ولسوالی‌های جغتو و ده‌یک ولایت غزنی را تصرف نمایند. به گفته او، درگیری‌های شدید میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان و ولایت زابل گزارش رخ داد و در برخی موارد نیروهای بین المللی نیز با راه اندازی حملات هوایی بر مواضع شورشیان به کمک نیروی های امنیتی و دفاعی افغان شتافتند.

به گفته او، در دهم ماه اگست، طالبان یک حمله تهاجمی گسترده بر شهر غزنی راه اندازی کردند و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان بعد از پنج روز درگیری توانستند طالبان را عقب برانند.

گوتریش با اشاره به اعتراضات احزاب سیاسی مبنی بر آوردن اصلاحات در سیستم انتخابات، گفته است: “احزاب سیاسی به خواست‌شان برای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی تاکید می‌کنند و شماری از جریان‌های سیاسی حتی تهدید کرده‌اند که در صورت پذیرفته نشدن خواست‌شان، این روند را تحریم خواهند کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است که برخی از چهره‌های اپوزیسیون، حکومت را به اقدام برای توطئه در برابر مردم شمال متهم می‌سازند.

او تاکید کرده است که کشورها و نهادهای کمک کننده، ۵۷ میلیون دالر کمک مالی اضافی را به روند انتخابات افغانستان تعهد کرده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد، با ابراز نگرانی از فعالیت‌ گروه تروریستی داعش در افغانستان گفته است:”داعش توانسته حضورش را در مناطق شرقی این کشور حفظ کند؛ این گروه مسوولیت دست‌کم هشت حمله انتحاری را در ولایت ننگرهار به عهده گرفت به شمول دو حمله در شهر کابل و یک حمله در شهر گردیز. این گروه همچنان به جنگ در برابر طالبان در مناطق شرقی ادامه دادند؛ جنگ های شدید میان دو طرف در ولایت های کنر و ننگرهار گزارش شده است.”

طلوع نوشت که در گزارش دبیرکل ملل متحد آمده است که تلاش‌های منطقه‌یی برای حمایت از روند صلح در افغانستان بعد از نشست دوم پروسه کابل آغاز شده‌اند.

گوتریش درباره تلفات غیرنظامیان گفته است:”در پانزدهم ما جولای، یوناما گزارش شش ماهه‌اش را درباره حفاظت از غیرنظامیان در جریان درگیری‌های مسلحانه منتشر کرد. از تاریخ ۱ جنوری و تا ۳۰ جون سال ۲۰۱۸، یوناما ۵۱۲۲ مورد تلفات غیرنظامیان را به ثبت رسانده است که از این میان، ۱۶۹۲ تن کشته شده اند و۳۴۳۰ تن دیگر زخم برداشته اند و در مجموع آسیب هایی که به غیرنظامیان در این مدت رسیده است، مشابه به سال ۲۰۱۷ است.”

بربنیاد گزارش یوناما، ۶۷ درصد عامل این تلفات هراس افگنان چون طالبان، گروه داعش و دیگر گروه‌ها بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *