• انتشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۹:۳۸ ق.ظ
  • سرویس: اجتماع
  • کدخبر: 20484
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20484

سازمان ملل از روند ثبت نام پناهجویان افغان در ترکیه انصراف می‌دهد

کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل گفته است که پس از این روند ثبت نام و بررسی پرونده‌های پناهجویان را اداره مهاجرت ترکیه به عهده خواهد داشت.

کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل گفته است که پس از این روند ثبت نام و بررسی پرونده‌های پناهجویان را اداره مهاجرت ترکیه به عهده خواهد داشت.

کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل سر از فردا روند ثبت نام پناهجویان را در ترکیه پیش نخواهد برد. فعالان حقوق پناهندگی در ترکیه نگران‌اند که دولت ترکیه با صلاحیتی که به دست‌آورده، روند اخراج پناهجویان را سرعت ببخشد و رسیدگی جدی به پرونده‌های آنان صورت نگیرد.

به‌نقل از بی‌بی‌سی، کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده که از تاریخ ۱۰ سپتمبر (۱۹ سنبله) به بعد روند ثبت نام پناهجویان را در ترکیه پیش نخواهد برد. این سازمان در ترکیه اعلام کرده که پس از این ثبت نام پناهجویان از سوی اداره کل مهاجرت کشور ترکیه صورت خواهد گرفت و این اداره مسئولیت بررسی پرونده‌های حمایت بین‌المللی را نیز برعهده خواهد داشت.

کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل گفته است که به فعالیت‌های حمایتی خود از جمله ارائه خدمات مشاوره به پناهجویان ادامه خواهد داد. این اقدام تازه، نگرانی‌هایی را برای پناهجویان در ترکیه به ویژه افغان‌ها به‌میان آورده است.

ترکیه میزبان چند میلیون پناهجوی سوری، صدها هزار افغان و هزارها پناهجوی از دیگر همسایگان این کشور و دیگر کشورهای منطقه است.

در همین حال ذاکره حکمت، فعال حقوق پناهندگان و معاون ‘انجمن حمایت از پناهندگان افغان در ترکیه ‘ می‌گوید اگرچه اکنون سهولت ثبت نام در یک نهاد برای پناهجویان به میان آمده اما نگرانی‌هایی نیز وجود دارد.

پیش از این پناهجویان پس از ثبت نام در سازمان ملل، باید در اداره مهاجرت ترکیه نیز ثبت نام می‌کردند اما پس از این تنها در یک نهاد یعنی اداره مهاجرت ترکیه ثبت نام خواهند شد.

بانو حکمت می‌گوید که کمیشنری عالی پناهندگان یک سازمان حقوقی است و به عنوان یک سازمان مدافع حقوق بشر و حقوق پناهندگان نسبت به دولت‌ها در قبال پناهجویان رفتار بهتری دارد.

به گفته او، پیش از این اداره مهاجرت ترکیه پس از ثبت نام مهاجران در سازمان ملل، مکلف بود تا پناهنده را ثبت نام کند اما اکنون این مکلفیت وجود ندارد.

به باور او، اکنون دولت ترکیه می‌تواند با این دست باز، روند اخراج پناهجویان را به افغانستان سرعت بخشد.

او می‌گوید که دولت ترکیه از سال ۲۰۱۲ به این سو این برنامه را روی دست داشت و در سال‌های گذشته برای این کار زمینه‌سازی قانونی کرد و کارمندانی را آموزش داد و اطلاعات جمع آوری کرد.

به گفته خانم حکمت تنها در شش ماه گذشته بیشتر از ۳۵ هزار پناهجوی افغان از ایران و افغانستان وارد ترکیه شدند و ممکن این موج ورود پناهجویان ترکیه را واداشت تا هرچه زودتر مسئولیت ثبت نام پناهجویان را در کشورش به دست بگیرد.

به اساس اطلاعات سازمان ملل تا اواخر ماه جولای سال جاری بیش از ۱۶۹ هزار پناهجوی افغان در ترکیه ثبت نام شده‌اند.

با وجود تمام این نگرانی‌ها، کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه گفته که پناهجویان پس از ثبت نام در اداره مهاجرت ترکیه، کارت شناسایی را به دست آورده و مانند گذشته از تمام حقوق و خدمات قانونی ترکیه بهره مند خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *