• انتشار: ۲۴ جدی ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۰۴ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 11131
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=11131

زود روشن و خاموش نشویم!

مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی سیستماتیک که نه تنها در ساختارهای اجتماعی، بلکه در ساختارهای ذهنی قبیله‌گراها و تبعیض‌گراها نهادینه شده است، کار آسانی نیست.

۱. مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی سیستماتیک که نه تنها در ساختارهای اجتماعی، بلکه در ساختارهای ذهنی قبیله‌گراها و تبعیض‌گراها نهادینه شده است، کار آسانی نیست.

۲. تبعیض و بی‌عدالتی سیستماتیک که قرن‌ها در کشور ما وجود داشته و به یک امر انعطاف‌ناپذیر و متصلب تبدیل شده است، در یک مدت کوتاه از بین نخواهد رفت، بلکه برای از بین بردن آن، ده‌ها سال تلاش و مبارزه پی‌گیر و با دوام نیاز است.

۳. ما انتظار داریم همینکه اول صبح کمربندهای خود را بسته و علیه تبعیض و بی‌عدالتی، تظاهرات و اعتراض کردیم، باید شب با دست پر به خانه برگردیم، به گونه‌ای که تبعیض و بی‌عدالتی را ریشه‌کن کرده باشیم، چنین انتظاری دور از واقعیت است، ماندلا برای مبارزه با تبعیض و بی‌عدالتی، ۳۰ سال از عمر خود را فقط در زندان سپری کرد.

۴. هیچگاه مبارزه مدنی و تظاهرات آرام و خشونت‌پرهیز، حتی در جنگلستانی همچون بی‌تأثیر نبوده و نیست، لذا حکومت در تبانی با تروریست‌ها و ایجاد جو وحشت و ترور، جلو هرگونه تظاهرات مدنی گرفتند و این خود دلیل بر تأثیرگذاری اعتراضات مدنی است.

این را هم بخوانید:  رئیس جمهور غنی:هم اکنون بار جنگ افغانستان از دوش نظامیان امریکایی برداشته شده‌ است

۵. ما نباید زود داغ و زود هم سرد و خاموش شویم، مبارزه ممکن است در کوتاه‌مدت نتیجه ندهد، امام تداوم مبارزه یقیناً تأثیرگذار بوده و به ثمر خواهد نشست.

۶. تظاهرات عدالت‌خواهانه و ضد تبعیض در مونیخ ولو تعداد شرکت‌کنندگان زیاد هم نباشد، بسیار مؤثر و تأثیر خواهد بود و دنیا متوجه افغانستان و وجود تبعیض‌های ناروا در این کشور خواهد کرد که در درازمدت، منتج به نتیجه خواهد شد.

۷. اینکه برخی‌ها مدام منفی‌بافی می‌کنند که تظاهرات در خارج کشور مؤثر نخواهد بود، کاملاً در اشتباه هستند، زیرا هیچ حرکت مدنی و اعتراضی یک شبه به ثمر نمی‌رسد، بلکه نیاز به تکرار و دوام دارد.

۸. انتظار می‌رود که مهاجرین مقیم اروپا در صورت امکان در تظاهرات مونیخ آلمان شرکت و در قبال مردم مظلوم و تحت ستم افغانستان، وظیفه شان را انجام دهند.

نگارنده: محمد نسیم جعفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *