• انتشار: ۲۴ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۵۲ ق.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 25966
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=25966

رویا یا واقعیت؟ خط آهن «مزار-کابل-پشاور» ساخته می‌شود

قرار است آسیای مرکزی با آسیای جنوبی از طریق افغانستان با هم وصل شوند.

قرار است آسیای مرکزی با آسیای جنوبی از طریق افغانستان با هم وصل شوند.

افغانستان، روسیه، ازبکستان، پاکستان و قزاقستان ۵ کشوری که به تازگی توافق کرده اند که برای ساخت خط آهن “مزار-کابل-پشاور” کار گروه مشترک را آغاز نمایند.

این توافق پس از نشست مشترک این کشورهای در تاشکند بدست آمده است و طول این خط آهن ۲ هزار کیلومتر گفته شده است.

منیر احمد فرهاد سخنگوی والی بلخ در مورد آغاز به کار این پروژه به اسپوتنیگ گفت: بانک انکشاف آسیایی مصمم شده است که در بخش زیربناها و احداث خط آهن (مزار-کابل-پشاور) کار نماید.

این کار فعلاً فقط در قسمت کارهای اداری و ارزیابی پروژه و همچنان در بخش مالی و تدارکاتش روی این پروژه بحث جریان دارد. اما در مرحله عملی کار صورت نگرفته است».

به گفتهٔ وی با ایجاد این خط، افغانستان سالانه از این بابت حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالر حق ترانزیت به‌دست خواهد آورد در کنار آن برای شهروندان کشور ۳۰ هزار فرصت شغلی نیز ایجاد خواهد شد.

سخنگوی والی بلخ در مورد آغاز کار ساخت این پروژه تصریح کرد: امیدوار استیم که در آینده نزدیک کار عملی روی ساخت این خط (مزار-کابل-پشاور) آغاز شود.

این خط راه آهن می‌تواند افغانستان را به چهار راه منطقه، به‌ویژه نقطه‌ی اتصال جنوب و مرکز آسیا بدل کند.

در کنار طرح این خط راه آهن، در حال حاضر ازبکستان امکان اجرای طرح‌های دیگر به شمول ایجاد خط راه آهن (مزار شریف- هرات) را نیز بررسی می‌کند.

حکومت افغانستان هم تلاش دارد تا این خط راه آهن از مسیر مزار شریف — هرات، به قندهار و سپس به پاکستان بگذرد؛ اما در نشست سران پنج کشور در تاشکند، مسیر (مزار-کابل-پشاور) تایید شد.

پیش از این، محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان در سفر ماه دسمبر سال گذشته به تاشکند، توافق‌نامه احداث خط آهن (مزار-شبرغان-میمنه-هرات) را به امضا رسانده بود. کشور ازبکستان پیشتر نیز خط ریلی (حیرتان-مزار) را در افغانتسان احداث کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *