• انتشار: ۱۱ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۵۹ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 20281
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20281

روسیه از تلاش‌هایش برای بی‌ثبات کردن افغانستان دست‌بردار نیست!

جنرال جان نیکولسن به روز یک‌شنبه رسمأ مسؤولیت فرماندهی نیروهای امریکایی و مأموریت قاطع در افغانستان را به جنرال تازۀ امریکایی، واگذار کرد.

جنرال جان نیکولسن به روز یک‌شنبه رسمأ مسؤولیت فرماندهی نیروهای امریکایی و مأموریت قاطع در افغانستان را به جنرال تازۀ امریکایی، واگذار کرد.

جنرال جان نیکلوسن، فرمانده پیشین کل نیروهای امریکایی و مأموریت حمایت قاطع در افغانستان گفته‌است که روسیه از تلاش‌هایش برای بی‌ثبات کردن افغانستان و ایجاد اختلاف بین امریکا و شرکای ائتلافی، دست بردار نیست.

او که روز یک‌شنبه مسؤولیت فرماندهی را به جنرال اسکات میلر واگذار کرد، تردیدهایی را دربارۀ اهداف روسیه در منطقه مطرح می‌کند، با وجود خبرهای که اخیرأ از سوی مسکو به منظور کمک به طالبان در روند صلح با دولت افغانستان نشر شده‌اند.

او دراین باره به صدای امریکا گفت: «ما می‌دانیم که روسیه تلاش می‌کند دستاوردهای نظامی و سال‌های پیشرفت نظامی را در افغانستان، کاهش دهد.»

او درادامه گفت: «این پنهان نیست که روسیه به دنبال فرصتی‌است که بتواند بین امریکا و شرکای آسیای مرکزی به‌شمول افغانستان، فاصله ایجاد کند.»

پیش از این، امریکا مقام‌های روسیه را متهم به مداخله درافغانستان با فراهم کردن جنگ افزار و آموزش به طالبان کرده‌است.

اما مسکو این ادعاها را رد کرده و گفته‌است که تنها روابط دیپلوماتیک با طالبان دارد.

اخیرأ، امریکا و روسیه در تلاش برای راه‌اندازی مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان هستند.

قرار بود روسیه به تاریخ ۴ سپتمبر نشستی را میان افغانستان، طالبان همراه با امریکا و سایر کشورها میزبانی کند، اما نشست پس از آن به تعویق افتاد که اشرف‌غنی، رییس‌جمهور افغانستان دعوت روسیه برای نشست را رد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *