• انتشار: ۲۴ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۵:۱۰ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 27373
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=27373

روسیه: آمریکا اگر نتواند با طالبان به نتیجه ای برسد این بار باید با رسوایی خاک افغانستان ترک کند

ضمیر کابلوف، نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان می گوید: اگر امریکا نتواند توافقنامۀ ا برای خروج نظامی با طالبان را به تصویب برساند، آنها می‌توانند چندین سال دیگر باقی بمانند، اما در نهایت، باید بروند و این بار به رسوایی.

ضمیر کابلوف، نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان می گوید: اگر امریکا نتواند توافقنامۀ ای برای خروج نظامی با طالبان را به تصویب برساند، آنها می‌توانند چندین سال دیگر باقی بمانند، اما در نهایت، باید بروند و این بار به رسوایی.

به گزارش برچی نیوز؛ « ضمیر کابلوف »، نمایندۀ رئیس‌ جمهور روسیه درمورد افغانستان روز گذشته در گفتگو با خبرنگاران گفته‌ است که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان خلاء قدرت را ایجاد نخواهد کرد و طالبان می‌تواند یک متحد بالقوه در مبارزه با داعش در این کشور باشد.

« دونالد ترمپ »، رئیس‌ جمهور ایالات متحده امریکا هفتۀ گذشته گفت که نیروهایش را در افغانستان را کاهش خواهد داد و افزود که مقام‌های امریکایی مذاکرۀ سازندۀ با طالبان و دیگر گروه‌های افغان داشته‌اند.

از جمله خواسته‌های امریکا از طالبان، تعهد این گروه برای متوقف ساختن گروه‌های هراس‌افگن مانند « القاعده و داعش » از ادامۀ استفاده از افغانستان، به عنوان پایگاه عملیاتی است.

هفته گذشته، روسیه مذاکرات میان طالبان و یک گروهی بزرگ از سیاسیون افغان را برگزار کرد.

در آن نشست نمایندگان طالبان گفتند:

« در مدت چند ماه، خواهان خروج نیروهای خارجی افغانستان هستند. »

کابلوف این نشست را «آغاز مصالحه ملی» توصیف کرد، جایی که اتحاد جماهیر شوروی پس از تکمیل خروج تحقیرآمیز در سال ۱۹۸۹ یک جنگ دهه‌ها را طی کرد.

کابلوف می‌گوید:

« در افغانستان، خلاء وجود نخواهد داشت. »

وی همچنین افزود:

« زمانی که تمام افغان‌ها، مقام‌ها در کابل و طالبان به توافقنامه صلح دست یافتند و با یکدیگر درگیر نشوند، سپس آنها با روش خود با داعش، مبارزه خواهند کرد. »

در همین حال، خبر داده شد که کابلوف، به تاریخ (۲۲ فبروری) با « زلمی خلیل‎زاد »، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان در شهر انقره ترکیه، دیدار خواهد کرد و دربارۀ آماده‌‎گی برای دور بعدی نشست مشورتی مسکو دربارۀ افغانستان، بحث خواهند کرد.

نمایندۀ پوتین نیز گفت:

بزودی قرار است با دیپلمات های ترک در مورد مسائل افغانستان نشست مشورتی برگزار کنند.

کابلوف تأکید کرد:

« روسیه از طالبان میخواهد که در انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، شرکت کنند. »

وی در ادامه گفت:

« مسکو همچنین معتقد است که زمان برای لغو تحریم شورای امنیت سازمان ملل دربارۀ طالبان رسیده‎است و اگر تمام ۱۵ کشور عضو به توافق برسند، آماده است تا به حذف نام‌های آنها از تحریم‌ها، کمک کند. »

یادآوری میکنم در خبرنامۀ وزارت خارجۀ امریکا آمده است که زلمی خلیل‌زاد از (۱۰ تا ۲۸ فبروری) به مدت ۱۸ روز دور تازۀ سفرهایش را آغاز کرده و قرار است به کشورهای « بلجیم، آلمان، ترکیه، قطر، افغانستان و پاکستان » سفر کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *