• انتشار: ۸ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۰۴ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 14852
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14852

رهبر کوریای شمالی کوتاه آمد/خلع سلاح اتمی و دیدار با مقامات امریکایی

دولت چین امروز (چهارشنبه) و پس از دیدار تاریخی میان رئیس جمهوری این کشور با رهبر کوریای شمالی خبر داد که پیونگ یانگ متعهد شده تا به خلع سلاح اتمی بپردازد و با مقام‌های امریکایی دیداری داشته باشد.

دولت چین امروز (چهارشنبه) و پس از دیدار تاریخی میان رئیس جمهوری این کشور با رهبر کوریای شمالی خبر داد که پیونگ یانگ متعهد شده تا به خلع سلاح اتمی بپردازد و با مقام‌های امریکایی دیداری داشته باشد.

پس از دو روز گمانه‌زنی، چین و کوریای شمالی تایید کردند که کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی به پکن سفر کرده و با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین دیداری داشته است که البته به گفته وزارت خارجه چین این دیداری غیررسمی بوده و از روز یکشنبه تا چهارشنبه ادامه داشته است.

این نخستین سفر خارجی کیم جونگ اون به چین از زمان روی کار آمدنش در ۲۰۱۱ محسوب می شود.

خبرگزاری رسمی کوریای شمالی به تعهد رهبری این کشو در خلع سلاح اتمی یا تمایلش برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا که قرار است در مه سال جاری میلادی رخ دهد، اشاره‌ای نکرده است.

در دیدار میان رئیس جمهوری چین با رهبر کوریای شمالی، شی جینپینگ همچنین قول داد تا به دوستی‌اش با این کشور منزوی ادامه دهد.

این را هم بخوانید:  اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا

تصاویر تلویزیونی دو مرد را نشان می‌دهد که با یکدیگر به گرمی صحبت می کنند و ری سول یو، همسر کیم جونگ اون با پنگ لیوآن، همسر رئیس جمهوری چین به گرمی مورد استقبال قرار می گیرد.

رهبر کوریای شمالی در بیانیه‌ای طولانی خطاب به شی جینپینگ آورد که اوضاع در شبه جزیره کوریا رو به بهبودی است چون کوریای شمالی ابتکار عملی در راستای کاهش تنش‌ها اتخاذ و پیشنهادهایی را برای مذاکرات صلح مطرح کرده است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است، مساله خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کوریا می‌تواند حل شود اگر کوریای جنوبی و امریکا به اقدامات پیونگ یانگ با حسن نیت پاسخ دهند، شرایطی برای صلح و ثبات ایجاد کنند و اقداماتی همگام و ترقی خواهانه برای به رسمیت شناختن صلح انجام دهند.

روز پنجشنبه یکی از دیپلمات‌های ارشد چین قرار است در سئول مقام‌های کوریای جنوبی از جمله مون جائه این، رئیس جمهوری این کشور را در جریان سفر رهبر کوریای شمالی به چین بگذارد.

این را هم بخوانید:  سی سالگی خروج قشون سرخ از افغانستان و زمزمه یک خروج دیگر

خبرگزاری رسمی کوریای شمالی همچنین گزارش داد که رئیس جمهوری چین دعوت رهبر کوریای شمالی را برای سفر به این کشور پذیرفته است اما در بیانیه دولت پکن اشاره‌ای به پذیرش این دعوت از سوی شی جینپینگ نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *