• انتشار: ۲۰ قوس ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۵۲ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 10434
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=10434

رسیدن به عدالت ممکن نیست مگر آنکه مرزهای مبتنی بر تبعیض برچیده شود

وی گفت «جهان امروز علی رغم پیشرفت در عرصه های گوناگون با مشکلات بسیاری همچون فقر، بی سوادی، افراطی گری، تروریزم، مهاجرت ها، جنگ ها و رقابت های مخرب سیاسی بین کشورهای مختلف دست به گریبان است».

سرور دانش معاون ریاست جمهوری اسلامی افغانستان که به هدف شرکت در کنفرانس بین المللی هماهنگی در مراسم جوایز سال ۲۰۱۷ یاد بود از مادر ترزا به شهر بمبئی هندوستان سفر نموده است در این کنفرانس سخنرانی کرد.

معاون رئیس جمهور ضمن ابراز قدر دانی از برگزار کنندگان این کنفرانس از همه سازمان ها و نهادهای ملی و بین المللی ای که به نحوی در جهت تخفیف رنج انسان امروز تلاش می کنند قدردانی کرد.

وی گفت «جهان امروز علی رغم پیشرفت در عرصه های گوناگون با مشکلات بسیاری همچون فقر، بی سوادی، افراطی گری، تروریزم، مهاجرت ها، جنگ ها و رقابت های مخرب سیاسی بین کشورهای مختلف دست به گریبان است».

وی اما از اینکه درجهانی کنونی هنوز هم جمع قابل توجهی به نوع دوستی و کمک به انسان ها عقیده دارند ابراز خرسندی کرده گفت باید بدانیم که جامعه بشری امروز به صلح، تحمل، مدارا، برابری و عدالت اجتماعی بیشتر نیاز دارد.

دانش تأکید کرد که رسیدن به این هدف امکان ندارد مگر آنکه مرزهای مبتنی بر تبعیض یعنی نژاد، قوم، زبان، دین و جنسیت از میان انسان ها برچیده شود.

وی باورهای مادر ترزا در راستای کمک به نوع بشر بدون هیچگونه منفعت شخصی و بدور از تعلقات چون تابعیت، نژاد و جنسیت، پاک و مقدس خوانده گفت این ها مفاهیم والایی هستند که باید در ذهن ما و نسل های آینده باقی بماند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به گوشه های از بیوگرافی مادر ترزا در زمینه کمک به انسان های رنج کشیده و بی نوا گفت که آنچه در زندگی مادر ترزا می خوانیم نشان دهنده یک روح پاک و بلند و یک اخلاق متعالی انسانی است.

وی با تأکید براین که اخلاق و رفتار اجتماعی مادر ترزا مورد تأیید همه ادیان الهی و مکتب های انسانی است گفت: هرکس در هر موقفی که هست باید مسئولیت خویش را درجهت گسترش پیامی که زندگی مادر ترزا و دیگر افراد مانند او می دهد انجام داده و سهم خویش را در اشاعه مهربانی، کمک به فقرا و بیماران و زندگی مسالمت آمیز در جهان ایفا کند.

دانش با اشاره به چند دهه جنگ و منازعه در افغانستان گفت: «من و مردمم با همه وجود رنج و تلخی جنگ، فقر، مهاجرت، ستم، تبعیض و بی عدالتی را چشیده ایم و هم اکنون هم در گیر یک جنگ تحمیلی از سوی تروریزم بین المللی و حامیانش هستیم و به همین جهت من به حیث یک شهروند این کشور، قدردانی عمیق خویش را از کمک های بشردوستانه و حمایت هایی که دوستان بین المللی ما برای کشورم به منظور دستیابی به صلح، امنیت و انکشاف انجام داده اند، ابراز می دارم».

دانش از دولت و مردم هندوستان به عنوان یکی از همکاران نزدیک مردم افغانستان یاد کرده گفت این کشور طی سالیان اخیر در همه عرصه ها در کنار دولت و ملت افغانستان بوده است. وی به نمایندگی از دولت و مردم افغانستان از همکاری های دولت هندوستان و از ملت بزرگ هند سپاسگذاری کرده گفت امیدوارم این روابط دوستانه بیش از پیش تقویت گردد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تغییرماهیت تهدید های امنیتی گفت: «ناامنی و بی ثباتی در یک گوشه ای از جهان می تواند منجر به تهدید امنیت مردم در گوشه دیگری از جهان شود، بنابراین صلح پایدار پیش شرط دستیابی به انکشاف، کاهش فقر و تأمین رفاه بشری و نیاز امروز جهان در راستای تأمین امنیت منطقوی و جهانی است».

به گفته وی تلاش های صلح بدون همفکری و همکاری های دوامدار رهبران جهان، بسیج افکار عامه به منظور سهم گیری اقشار مختلف مردم و توافق در نحوه همکاری مؤثر برای دستیابی به صلح و ثبات به جایی نخواهد رسید.

وی تأکید کرد که حکومت افغانستان تلاش خلل ناپذیر خود را برای دسترسی به صلح ادامه می دهد و در این راستا خواستار تداوم و تقویت همکاری های بین المللی می باشد.

دانش در ختم سخنرانی اش دریافت جایزه یادبود مادر ترزا را به عنوان نمادی از عدالت اجتماعی، به همه کسانی که به خاطر فعالیت های انسانی و خدمات شایسته اجتماعی برای کاهش فقر و رنج انسان ها، این جایزه را دریافت کردند تبریک گفته ابراز امید واری کرد که برگزاری چنین کنفرانس های به ترویج هرچه بیشتر مفاهیم و ارزش های بشری بیانجامد.

در ختم این کنفرانس بین المللی، در کنار چندین شخصیت و نهاد های مدد رسان اجتماعی که موفق به دریافت جایزه یادبود مادر ترزا شدند، بنیاد بیات به عنوان یک نهاد افغانی نیز موفق به دریافت این جایزه شده و تندیس مربوطه به احسان الله بیات رئیس بنیاد بیات اهدا گردید.

نخستین جایزه یاد بود از مادر ترزا به یک فعال جاپانی در عرصه کمک به بی جاشدگان اهدا گردیده و شماری از افرادی دیگر و همچنین نهادهای ملی و بین المللی از جمله سازمان بین المللی UNHCRبه پاس فعالیت های انسانی و خدمات شایسته اجتماعی موفق به دریافت جایزه یاد بود مادر ترزا گردید.

کنفرانس بین المللی هماهنگی مراسم اعطای جوایز یاد بود مادر ترزا همه ساله درشهر بمبئی هندوستان برگزار می گردد که سال گذشته حامد کرزی رئیس جمهورپیشین کشور به نمایندگی از افغانستان دراین کنفرانس شرکت ورزیده بود.

اگنس گونجا بویاجیو معروف به مادر ترزا، مؤسس امور خیریه در هند بود. مادر ترزا به خاطر خدمات انسان ‌دوستانه‌اش در سال ۱۹۷۹، موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *