• انتشار: ۲۶ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۸:۲۳ ق.ظ
  • سرویس: اجتماع
  • کدخبر: 16056
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=16056

راه اندازی اعتراضات خیابانی نسبت به آزار و اذیت بانوان در افغانستان

گروهی از بانوان و مردان، یک کارزار خیابانی را در اعتراض به آنچه که روبرو بودن بانوان با آزارها و اذیت‎ها در کشور می‎گویند، آغاز کرده‌اند.

گروهی از بانوان و مردان، یک کارزار خیابانی را در اعتراض به آنچه که روبرو بودن بانوان با آزارها و اذیت‎ها در کشور می‎گویند، آغاز کرده‌اند.

این گروه، کارزار شان را با نوشتن شعارهایی، روز شنبه از دانشگاۀ کابل آغاز کردند؛ اما به گفتۀ برگزار کننده‎گان این کارزار که خودشان را رضا کاران می‎گویند، شهرهای هرات و مزار نیز، هم زمان گواه آغاز این برنامه بوده اند.

فریحه ایثار، از برگزار کننده‎گان این کارزار گفت: «به دلیل ساختارهای سنتی و مردسالارانه جامعه افغانستان و نهادینه شدن آزار و اذیت، زنان در اثر مواقع، مُهر سکوت را بر دهن کوبیده و اغلب و خموشانه، آزار و اذیت را متحمل می‌شوند.»

نسرین نیلم رسا نیز گفت: «البته این تنها در ولایت کابل نیست و هم زمان، هم در ولایت هرات و هم در ولایت بلخ، کارزار را شروع کرده ایم.»

در همین حال، رییس دانشگاه کابل نیز از این کارزار پشتیبانی می‎کند و بر تداوم این گونه اعتراض ها در برابر آزار و اذیت بانوان در کشور تأکید می‎ورزد.

حمیدالله فاروقی می‎گوید: «خوشحالیم که این کمپاین ها توسط نهادهای جامعه مدنی ما، توسط نهادهای قانونی ما، توسط نهادهای تعلیمی و تربیتی و اکادمیک ما، به عنوان بحث های اساسی امروز، مطرح استند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *