• انتشار: ۲۴ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۰۶ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 12153
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12153
واکنش ها به حمایت غنی از تظاهرات پشتون های پاکستان

دیگران را می گویی! خود را نمی گویی/ در داخل تیرباران از بیرون حمایت!

آگاهان امور سیاسی افغانستان نیز می‎گوید که دولت افغانستان نباید در امور داخلی پاکستان مداخله کند. او می‎گوید که ارگ زمانی از اعتراضات پاکستانی‎ها حمایت می‎کند که خودشان اعتراضات مدنی داخلی را به خاک و خون کشانیدند.

حمایت رییس‌جمهور غنی از اعتراضات پشتون‌ تباران پاکستان، واکنش‌های گسترده‎ ای را در افغانستان به دنبال داشته است.

پشتون‏های پاکستان از چند روز بدین ‎سو در واکنش به کشته ‎شدن یک مدل پشتون ‌تبار و همچنان برخورد دولت پاکستان در برابر قبایل پشتون دست به اعتراض زده‌اند.

محمد اشرف‌غنی، رییس جمهور افغانستان گفته است: «این حرکت‌های مدنی تاریخی که هدف اصلی آن صف ‌بندی علیه افراطیت است، بر اساس ارزش پیش آهنگ عدم تشدد با فلسفۀ فخر افغان خان‌عبدالغفار خان ارتباط دارد.»

رییس جمهور غنی همچنان از جامعۀ جهانی و حکومت پاکستان خواسته که از این حرکت‌ها حمایت کنند.

اما موضع‎ گیری رییس‌ جمهوری دربارۀ اعتراضات پشتون‎های پاکستان، انتقادات گستردۀ داخلی را به همراه داشته است.

معترضان می‎گویند غنی معترضان داخلی را تیرباران می‎کند، اما خودش از پاکستان می‎خواهد به خواست‎ معترضان تمکین نماید.

احمد بهزاد عضو مجلس و از رهبران «جنبش روشنایی» می‎گوید که غنی رفتارش را با جنبش روشنایی و رستاخیز تغییر به یاد آورد.

جنبش روشنایی معتقد است که راه ‎پیمایی گستردۀ مدنی و مسالمت‎ آمیز آنها از سوی شورای امنیت و نهادهای امنیتی هدف قرار گرفته است. در حمله به اعتراضات جنبش روشنایی در کابل بیشتر از ۱۰۰ تن جان دادند.

بهزاد می‎افزاید: آقای غنی گویا در لحظه تجویز این نسخه فراموش کرده است که خودش به عنوان یک رییس دولت در مقابل دادخواهی میلیونی شهروندانش چه رفتاری پیشه کرده است. رییس حکومتی که در برابر باشکوه ‌ترین و صلح آمیز ترین تظاهرات مدنی توسط شهروندان به ستوه آمده از تبعیض‎اش دیواری از کانتینر بنا می‌کند، مدیران ارشد امنیتی‌اش برای بستن خیابان بر روی مردمان انفجار و انتحار در میان صفوف تظاهرات مدنی را سازمان می‌دهند، گاردهای تا بن دندان مسلحش بر پیشانی معترضان به ناامنی شلیک می‎کنند، نمی‌تواند آموزگار رفتار مدنی و الگوی تن دهی به مطالبات عدالت‌خواهانه برای همسایه شود.

این را هم بخوانید:  رفت و آمد موترسایکل در «جلال آباد» ممنوع اعلام شد

آقای بهزاد اضافه کرد: جناب آقای اشرف غنی در فرازی دیگر از افاضات مدنی‌ گرایانه خود از رسانه‌ها خواسته است: «تصاویر واقعی را از جریان تظاهرات کنونی پاکستان به جهانیان گزارش دهند.» این گوشه از فرمایش جناب غنی به رسانه‌ها، بی تأثیر از دادخواهی جهانی شهروندان تحت ستم آقای غنی نمی‌تواند باشد؛ زیرا ایشان در یک و نیم سال اخیر با استقبالی که از سوی عدالت‌ خواهان جنبش روشنایی در جریان سفرهای خارجی خود شده است، حالا می داند که آگاهی جهانیان از اعمال تبعیض و ستم حکومت بر مردم، فشار و هزینه بسیاری بر حاکمان ستمگر و تبعیض پیشه تحمیل خواهد کرد. از همین روست که آقای غنی می کوشد تا با تشویق خبرنگاران برای پوشش اعتراضات دادخواهانه منسوبین یک قوم در پاکستان، سران همسایه را متحمل فشار و هزینه سازد.

این عضو ارشد جنبش روشنایی هم گفته است که آقای غنی با وجود توصیه به خبرنگاران برای فعالیت بیشتر در انعکاس جهانی اخبار نارضایتی ها در پاکستان، خودش کوشیده است با لغو نشست های خبری از رویارو شدن با خبرنگاران در سفرهای خارجی خودداری کند و بعضاً از خیر سفرهای حاشیه دار نیز بگذرد.

این را هم بخوانید:  نماینده ویژه رئیس جمهور غنی به ایران سفر می کند

او در ادامه افزود: فرمایش تازه آقای غنی برای رساندن صدای پشتون های معترض پاکستان به جهانیان در شرایط کنونی مضحک به نظر می‎رسد؛ زیرا همزمان با این فرمایش آقای غنی، هزاران تن از شهروندان عدالت‌ خواه افغانستان خود را آماده می ‎کنند تا در ۱۷ فبروری و همزمان با نشست امنیتی مونیخ، علیه تبعیض سیستماتیک قومی و سیاست‌های ظالمانه حکومت اشرف غنی و شرکایش دست به تظاهرات اعتراضی بزنند.

بهزاد همچنان تصریح می‎کند که آقای غنی باید بداند تا زمانی که دروغ می‌گوید، ستم می‎کند و تبعیض روا می‌دارد، ادای زمامدار عادل توسط ایشان نمایشی کمدی تراژید خواهد بود که موجب سرشکستگی بیشتر نظام سیاسی حاکم بر افغانستان می‌شود.

اکرام اندیشمند پژوهشگر سیاسی می‎گوید که در افغانستان دربارۀ اعتراضات پشتون‎های پاکستان موضع‎ گیری‎های مختلفی صورت گرفته است: برخی این تظاهرات را فرصت طلایی و زمان موعود برای تجزیۀ پاکستان در خط قومی تلقی می‌کنند و خواستار حمایت از آن هستند تا پاکستان تجزیه گردد و زمینه برای ایجاد یک افغانستان بزرگ یا “لوی افغانستان” مساعد شود. برخی دیگر حمایت از تجزیه ‌طلبی در پاکستان را خطرناک می‌پندارند که تمام کشورهای منطقه را گرفتار جنگ‌های خونین و پایان‌ ناپذیر جدایی ‌طلبی بر محور قومی، زبانی و مذهبی می‎سازد.

اندیشمند افزود: شماری هم، دست امریکا را در این اعتراضات خیابانی مشاهده می‌کنند که برای فشار دادن دولت پاکستان انجام می‌شود تا از حمایت طالبان و تروریزم در افغانستان و منطقه دست بکشد. حتا برخی از نیت امریکایی‌ها در جهت تجزیۀ پاکستان و تطبیق نقشۀ جدید تولدکشورهای مختلف از پاکستان تا افغانستان، ایران، عراق، سوریه، لبنان، عربستان و ترکیه و تا آسیای مرکزی و حوزۀ قفقاز سخن می‌گویند و تظاهرات جامعۀ پشتون را در پاکستان سرآغاز این نقشۀ امریکا تلقی می‌کنند.

این را هم بخوانید:  طالبان: ما هرگز با حکومت افغانستان مذاکره نمی کنیم/ دولت کابل باید از کارهای خود توبه کند

هارون امیرزاده از آگاهان امور سیاسی افغانستان نیز می‎گوید که دولت افغانستان نباید در امور داخلی پاکستان مداخله کند. او می‎گوید که ارگ زمانی از اعتراضات پاکستانی‎ها حمایت می‎کند که خودشان اعتراضات مدنی داخلی را به خاک و خون کشانیدند.

او افزود: از داعیه‎های حق‌طلبانه و مشروع هر حرکت باید حمایت اخلاقی کرد. زیرا این درد طاقت فرسا را نسبت به هر کس دیگر مردم بومی افغانستان احساس می‌کنند؛ ولی باید میان حقوق مشروع و مظلوم نمایی حامیان تروریسم تفکیک قایل شد.

اما روزنامه‎نگاران و سران جامعۀ پشتون از آقای غنی خواسته‎اند که متوجه افغانستان باشد و در امور داخلی پاکستان کاری نداشته باشد.

اعتراض خیابانی بخشی از جامعۀ پشتون پاکستان پس از قتل نقیب الله محسود از قبیلۀ محسود جامعۀ پشتون پاکستان که متهم به داشتن رابطه با گروه‌های تروریستی بود، آغاز یافت.

در کابل نیز تعدادی با شعار” پشتون‌های لر او بر همه افغان هستند” به حمایت از تظاهرات پشتون‌های پاکستان پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *