• انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۶:۲۷ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 13364
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13364

دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی و مشکلات شهروندان در کابل

شماری از شهروندان و فعالان جامعه مدنی در کابل می‌گویند که دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی نمی‌تواند از حملات و نفوذ تروریستان جلوگیری کند و تأمین امنیت نیازمند یک پلان وسیع و اقدام سران حکومت است.

وزارت امورداخله می‌گوید که حدود ۶۰ درصد از موانع و دیوارها از سطح شهر کابل برداشته شده و متباقی در مرحله دوم با همکاری شهرداری کابل پاک خواهد شد.

در حالی وزارت امورداخله و شهرداری کابل در سال جاری بر اساس حکم ریاست جمهوری برچیدن دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی را از مسیرهای اصلی، جاده‌ها و کوچه‌های کابل آغاز کردند، پس از رویدادهای امنیتی ماه‌های اخیر، بار دیگر استفاده از این دیوارها و موانع در شهر کابل افزایش یافته است. این موضوع نه تنها چندمین ناکامی حکومت در راستای جمع‌آوری دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی در کابل است، که اعتراض‌های گسترده مردمی و مشکلات ترافیکی را به دنبال داشته است.

علی رضوی، شهروند کابل پیرامون مشکلات ایجاد شده توسط دیوارها و موانع امنیتی می‌گوید که تأمین امنیت نیاز به دیوار سمنتی و خاک‌ریز ندارد، بلکه نیازمند یک اقدام جدی از طرف مقامات بالا است.

وی افزود: “خنده‌دار و باورکردنی نیست که بگوییم حاکمیت و نیروهای امنیتی افغانستان قادر به نابودی ترورستان نیستند، بلکه توانایی وجود دارد، اما اقدام نمی شود.

این را هم بخوانید:  داوودزی: «لوی‌جرگه مشورتی» «۲۶ حوت» برگزار خواهد شد

این شهروند کابل خاطرنشان کرد: “مسئولین بدانند که دیوارها و موانع امنیتی نمی‌توانند امنیت را تأمین کنند. این اقدامات باعث مشکلات فراوان بر مردم و ترافیک شده و هزینه‌های انگفتی را به دنبال دارد.

در همین حال، سید ناصر موسوی، فعال جامعه مدنی می‌گوید، دیوارها و موانع امنیتی که در سطح شهر گذاشته شده، انضباط عمومی را برهم زده و یک عمل کاملا غیرقانونی است. این موضوع حتی سبب مشکلات راه‌بندی و ترافیک برای مردم گردیده است.

موسوی گفت، اشخاصی که این دیوارها و موانع امنیتی را ایجاد می‌کنند، خودشان مجریان و نافذان قانون اساسی کشور هستند، از جمله وکلای پارلمان و شهرداری کابل قادر نیست در مقابل این اشخاص ایستادگی کند؛ چون آن‌ها بالاتر از قانون عمل نموده و افرادی که به قانون احترام نگذارند، به شهرداری هم اعتنایی نمی‌کنند.

وی افزود: “یک تعداد از موانع برداشته شده، اما در نقاط دیگر شهر دیده می‌شود که دیوارها و موانع جدید ایجاد می‌گردد. من بعید می‌دانم که موانع ایجاد شده در کل برداشته شود”.

این را هم بخوانید:  عمران خان به هند هشدار داد؛ در صورت حملۀ به پاکستان تلافی خواهیم کرد + فیلم

این فعال جامعه مدنی خاطرنشان کرد: “دیوارها و موانع امنیتی به هیچ وجه از حملات و اقدامات دشمن جلوگیری نمی‌کند. از سوی دیگر، فلسفه وجودی مسئولین، ارگان‌های امنیتی و دفاعی تأمین امنیت مردم است، اگر این‌ها تنها امنیت خود را بگیرند، در اصل به وظایف خود عمل نکردند و بودن و نبودن‌شان فرقی نمی‌کند”.

وی همچنان می‌گوید: “ما شاهد بودیم که فعالیت دشمنان و ترورستان اخیرا در شهر کابل افزایش یافته و این دیوارها و موانع هم نتوانستند جلوشان را بگیرد، اگر با پلان‌های بزرگ و شفاف، فعالیت‌های ترورستان از مبدا خنثی نشود، این دیوارها و موانع امنیتی هیچ فایده‌ای ندارد”.

موسوی در مورد راه‌حل بحران امنیتی کشور تصریح کرد: “راه حل این‌است که سران حکومت خود را مافوق مردم ندانند و احسان کنند هر خطری که مردم را تهدید می‌کند، دامن‌گیر آن‌ها هم خواهد شد. باید فعالیت دشمنان افغانستان تشخیص و مهره‌های فاسد و دست‌نشانده آن‌ها در داخل حکومت شناسایی گردد تا از ایجاد موانع امنیتی و مشکلات مردم کاسته شود”.

این را هم بخوانید:  پاکستان به «سگ هاری» می ماند که هیچ همسایه‌ای از دستش روز ندارد

در همین حال نجیب دانش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله در گفتگو با خبرنگار آواپرس پیرامون دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی در داخل شهر کابل گفت: “مرحله اول جمع آوری این موانع ختم شده و مرحله دوم آن به زودی آغاز می‌شود”.

به گفته وی، حدود ۶۰ درصد از موانع و دیوارها از سطح شهر برداشته شده و متباقی را در مرحله دوم با همکاری شهرداری کابل پاک خواهیم کرد.
آقای دانش خاطرنشان کرد: “وزارت داخله و شهرداری کابل مصمم است که دیوارها و موانع امنیتی را از میان بردارد و با پلان‌های طرح‌ریزی شده، اقدامات خود را عملی می کند”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *