• انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۶:۲۷ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 13364
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13364

دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی و مشکلات شهروندان در کابل

شماری از شهروندان و فعالان جامعه مدنی در کابل می‌گویند که دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی نمی‌تواند از حملات و نفوذ تروریستان جلوگیری کند و تأمین امنیت نیازمند یک پلان وسیع و اقدام سران حکومت است.

وزارت امورداخله می‌گوید که حدود ۶۰ درصد از موانع و دیوارها از سطح شهر کابل برداشته شده و متباقی در مرحله دوم با همکاری شهرداری کابل پاک خواهد شد.

در حالی وزارت امورداخله و شهرداری کابل در سال جاری بر اساس حکم ریاست جمهوری برچیدن دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی را از مسیرهای اصلی، جاده‌ها و کوچه‌های کابل آغاز کردند، پس از رویدادهای امنیتی ماه‌های اخیر، بار دیگر استفاده از این دیوارها و موانع در شهر کابل افزایش یافته است. این موضوع نه تنها چندمین ناکامی حکومت در راستای جمع‌آوری دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی در کابل است، که اعتراض‌های گسترده مردمی و مشکلات ترافیکی را به دنبال داشته است.

علی رضوی، شهروند کابل پیرامون مشکلات ایجاد شده توسط دیوارها و موانع امنیتی می‌گوید که تأمین امنیت نیاز به دیوار سمنتی و خاک‌ریز ندارد، بلکه نیازمند یک اقدام جدی از طرف مقامات بالا است.

وی افزود: “خنده‌دار و باورکردنی نیست که بگوییم حاکمیت و نیروهای امنیتی افغانستان قادر به نابودی ترورستان نیستند، بلکه توانایی وجود دارد، اما اقدام نمی شود.

این شهروند کابل خاطرنشان کرد: “مسئولین بدانند که دیوارها و موانع امنیتی نمی‌توانند امنیت را تأمین کنند. این اقدامات باعث مشکلات فراوان بر مردم و ترافیک شده و هزینه‌های انگفتی را به دنبال دارد.

در همین حال، سید ناصر موسوی، فعال جامعه مدنی می‌گوید، دیوارها و موانع امنیتی که در سطح شهر گذاشته شده، انضباط عمومی را برهم زده و یک عمل کاملا غیرقانونی است. این موضوع حتی سبب مشکلات راه‌بندی و ترافیک برای مردم گردیده است.

موسوی گفت، اشخاصی که این دیوارها و موانع امنیتی را ایجاد می‌کنند، خودشان مجریان و نافذان قانون اساسی کشور هستند، از جمله وکلای پارلمان و شهرداری کابل قادر نیست در مقابل این اشخاص ایستادگی کند؛ چون آن‌ها بالاتر از قانون عمل نموده و افرادی که به قانون احترام نگذارند، به شهرداری هم اعتنایی نمی‌کنند.

وی افزود: “یک تعداد از موانع برداشته شده، اما در نقاط دیگر شهر دیده می‌شود که دیوارها و موانع جدید ایجاد می‌گردد. من بعید می‌دانم که موانع ایجاد شده در کل برداشته شود”.

این فعال جامعه مدنی خاطرنشان کرد: “دیوارها و موانع امنیتی به هیچ وجه از حملات و اقدامات دشمن جلوگیری نمی‌کند. از سوی دیگر، فلسفه وجودی مسئولین، ارگان‌های امنیتی و دفاعی تأمین امنیت مردم است، اگر این‌ها تنها امنیت خود را بگیرند، در اصل به وظایف خود عمل نکردند و بودن و نبودن‌شان فرقی نمی‌کند”.

وی همچنان می‌گوید: “ما شاهد بودیم که فعالیت دشمنان و ترورستان اخیرا در شهر کابل افزایش یافته و این دیوارها و موانع هم نتوانستند جلوشان را بگیرد، اگر با پلان‌های بزرگ و شفاف، فعالیت‌های ترورستان از مبدا خنثی نشود، این دیوارها و موانع امنیتی هیچ فایده‌ای ندارد”.

موسوی در مورد راه‌حل بحران امنیتی کشور تصریح کرد: “راه حل این‌است که سران حکومت خود را مافوق مردم ندانند و احسان کنند هر خطری که مردم را تهدید می‌کند، دامن‌گیر آن‌ها هم خواهد شد. باید فعالیت دشمنان افغانستان تشخیص و مهره‌های فاسد و دست‌نشانده آن‌ها در داخل حکومت شناسایی گردد تا از ایجاد موانع امنیتی و مشکلات مردم کاسته شود”.

در همین حال نجیب دانش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله در گفتگو با خبرنگار آواپرس پیرامون دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی در داخل شهر کابل گفت: “مرحله اول جمع آوری این موانع ختم شده و مرحله دوم آن به زودی آغاز می‌شود”.

به گفته وی، حدود ۶۰ درصد از موانع و دیوارها از سطح شهر برداشته شده و متباقی را در مرحله دوم با همکاری شهرداری کابل پاک خواهیم کرد.
آقای دانش خاطرنشان کرد: “وزارت داخله و شهرداری کابل مصمم است که دیوارها و موانع امنیتی را از میان بردارد و با پلان‌های طرح‌ریزی شده، اقدامات خود را عملی می کند”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *