• انتشار: ۴ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۶:۲۵ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 14607
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14607

دیدار و گفتگوی هیأت جنبش روشنایی با مقامات وزارت امور خارجه استرالیا

در این دیدار احمد بهزاد با تشریح کشتار هدفمند هزاره ها توسط گروه های تروریستی و اعمال تبعیض سیستماتیک علیه هزاره ها توسط حکومت افغانستان، خواهان توجه همکاران بین المللی افغانستان به این وضعیت شد.

هیأت اعزامی جنبش روشنایی به استرالیا روز پنجشنبه طی دیداری با مقامات وزارت امورخارجه استرالیا پیرامون وضعیت هزاره ها در افغانستان گفتگو کرد.

در این دیدار احمد بهزاد با تشریح کشتار هدفمند هزاره ها توسط گروه های تروریستی و اعمال تبعیض سیستماتیک علیه هزاره ها توسط حکومت افغانستان، خواهان توجه همکاران بین المللی افغانستان به این وضعیت شد.

در این دیدار آقای جیمز هال مسؤل امور افغانستان، پاکستان و آسیای میانه در وزارت خارجه استرالیا با یادآوری حملات اخیر علیه هزاره ها و از جمله حمله روز چهارشنبه در کابل که منجر به کشته و مجروح شدن ده ها تن گردید، گفت ما از وضعیت کنونی متأثر هستیم و با مردم هزاره در افغانستان که هدف کشتار گروه های تروریستی قرار گرفته اند ابراز همدردی می کنیم.

در این دیدار هیات جنبش روشنایی با بیان موارد مشخص از نقض حقوق بشری هزاره ها در افغانستان و عدم انگیزه در حکومت برای حفاظت از شهروندان هزاره تبار، به نبود حتی یک قطعه نظامی عمده در تمام ساحات هزارستان به عنوان نمونه ای از بی میلی حکومت برای حفاظت از جان هزاره ها در برابر تروریزم یاد کرد.

این را هم بخوانید:  «اشرف غنی» عازم ترکمنستان می شود

در ادامه دیدار موارد مشخص از اعمال تبعیض سیستماتیک توسط حکومت علیه انسان هزاره تشریح شد و از انحراف مسیر پروژه توتاپ از بامیان به سالنگ به عنوان سندی روشن از سیاست محروم نگه داشتن هزاره ها در افغانستان یاد گردید.

احمد بهزاد عضو پارلمان افغانستان و عضو شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با اشاره به موج فزاینده پناه جویی هزاره ها به خاطر نداشتن امنیت در کشور و محروم ماندن از حقوق انسانی خود، به وضعیت دشوار و غیر قابل تحمل صدها تن از پناه جویان هزاره در اردوگاه های اندونزی و سایر مناطق اشاره کرده و خواهان کمک دولتهای دوست برای پناه دادن به این دسته از پناه جویان شد.

در پایان این دیدار، روی ادامه یافتن گفتگوها و تبادله معلومات در زمینه های مورد اشاره تأکید شد.

در این دیدار که آقای دکتر محمد تقی امینی عضو شورای عالی مردمی جنبش روشنایی ، جمعی از اعضای جنبش روشنایی از سیدنی و بانو ویرونیکا فعال حقوق بشر حضور داشتند، آقای رضا رایان یکی از شهروندان هزاره تبار استرالیا اظهار داشت بانک انکشاف آسیایی طبق قراردادی که با استرالیا دارد بر اساس ماده های ۱ – ۲ – ۳ و ۱۴ این قرارداد درحال حاضر در رابطه با تمویل پروژه توتاپ در تناقض با منافع ملی استرالیا عمل می کند.

این را هم بخوانید:  خطرناکترین نژادهای سگ در دنیا + عکس سگ های وحشی

هیأت جنبش روشنایی در ادامه سفر به استرالیا دیدارها و گفتگوهای با شماری از سناتورها، اعضای مجلس نمایندگان استرالیا و چند نهاد حقوق بشری و حقوق پناه جویان نیز داشته است که گزارش آن بعدا منتشر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *