• انتشار: ۲۶ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۰۰ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 17527
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=17527

دیدار سران دو کوریا لغو شد/دیدار با ترامپ نیز لغو خواهد شد/برنامه هسته ای از سر گرفته می شود

کوریای شمالی گفته است: «اگر امریکا سعی کند ما را به گوشه براند تا مجبور به ترک یکجانبه [قابلیت اتمی] باشیم، ما دیگر علاقه‌ای به چنین گفت‌وگویی نداریم و نمی‌توانیم».

معاون وزیر خارجه کوریای شمالی گفت اگر هدف از نشست با امریکا اقدام یکجانبه پیونگ یانگ برای خلع سلاح اتمی باشد، نشست سران دو کشور لغو می‌شود.

رسانه حکومتی کوریای شمالی به نقل از معاون وزیر خارجه این کشور نوشت، اگر امریکا از خلع سلاح اتمی به شکل لیبی سخن بگوید، سرنوشت نشست کوریای شمالی و امریکا و روابط دوجانبه روشن است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، معاون اول وزیر خارجه کوریای شمالی گفته است «اگر امریکا سعی کند ما را به گوشه براند تا مجبور به ترک یکجانبه [قابلیت اتمی] باشیم، ما دیگر علاقه‌ای به چنین گفت‌وگویی نداریم و نمی‌توانیم».

وی تصریح کرد در آن صورت کوریای شمالی درباره نشست با امریکا تجدید نظر می‌کند.

معاون وزیر خارجه کوریای شمالی همچنین گفت «ما قبلا نیتمان درباره خلع سلاح اتمی شبه جزیره کوریا را بیان کرده‌ایم و به وضوح در نوبت‌های مختلف گفتیم که پیش‌شرط برای خلع سلاح اتمی این است که به سیاست خصمانه ضد کوریای شمالی و تهدید اتمی پایان داده شود».

این را هم بخوانید:  آمریکا کارکنان سفارت خود در کابل را کاهش می دهد

کوریای شمالی ضمن لغو کردن نشست مشترک سران دو کوریا، تهدید کرد نشست آتی با امریکا را نیز ممکن است، لغو کند. البته دیدار روز چهارشنبه میان دو کوریا در سطح وزرا برگزار می‌شود.

دلیل این تصمیم کوریا شمالی برگزاری رزمایش نظامی «مکس تاندر» بین کوریا جنوبی و امریکا بود. سران دو کوریا قرار بود روز شانزدهم می (امروز) برای دومین بار با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند. سران کوریای شمالی و امریکا توافق کرده بودند روز دوازدهم ماه ژوئن در سنگاپور ملاقات کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *