• انتشار: ۱۸ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۴۰ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 15563
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=15563

دومین مشارو امنیت ملی تامپ هم کاخ سفید را ترک کرد

هربرت مک‌مستر؛ دومین مشاور امنیت ملی امریکا هم جمعه تودیع شد. او مخالف مواضع سیاست خارجی ترامپ بود.

هربرت مک‌مستر؛ دومین مشاور امنیت ملی امریکاست که از کاخ سفید می‌رود. پیش از او، مایکل فلین این سمت را در دست داشت. فلین به مدت ۲۴ روز از ۲۰ جنوری تا ۱۳ فبروری ۲۰۱۷ به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ فعالیت کرد.

مایکل فلین در فبروری ۲۰۱۷ به دلیل اتهامات مطرح شده در خصوص حواشی تحریم‌های امریکا علیه روسیه و ارتباطات او با سفیر روسیه از سمت خود استعفا کرد. دوره تصدی او کوتاه‌ترین دوره در بین مشاورین امنیت ملی امریکا است.

مک‌مستر جمعه در مراسم تودیع خودش درباره رهبری شورای امنیت ملی امریکا گفت: ما به رئیس‌ جمهوری امریکا کمک کردیم یک رهنمود استراتژیک برای ایالات متحده با هدف حفاظت از مردم امریکا، ارتقای سعادت امریکا، حفظ صلح از طریق قدرت و پیشرفت نفوذ امریکا تدوین کند.

او همچنین به تلاش‌های دولت ترامپ برای محدود کردن اقدامات “بی‌ثبات کننده” ارتش روسیه در سراسر جهان از جمله در اوکراین و سوریه اشاره کرد. مک‌مستر به این نکته هم اشاره کرد که امریکا همچنان با تلاش‌های این کشور برای مداخله در روند انتخاباتی امریکا گلاویز است.

این را هم بخوانید:  هند: پاکستان را در جهان منزوی می سازیم

او همچنین به موضوع “رویکرد واقع‌بینانه” ایالات متحده به چین پرداخت.

خروج مک‌مستر از کاخ سفید پس از ماه‌ها تنش با ترامپ صورت می‌گیرد. طبق گزارش‌ها، مک‌مستر چندان با مواضع سیاست خارجی ترامپ موافق نبوده است و ترامپ هم مدت‌ها بحث اخراج مک‌مستر را به تعویق انداخته بود تا جایگزین مناسبی بیابد.

اکنون قرار است جای او را جان بولتون؛ یک سیاستمدار افراطی امریکایی بگیرد که ضد ایران، روسیه، مخالف سازمان ملل و حامی رژیم اسراییل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *