• انتشار: ۸ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۳۰ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 14856
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14856

دولت زین پس “تریاک” می فروشد

مرکز عدلی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر افغانستان اعلام کرده که بعد از این کابل تریاک کشف شده توسط نهادهای دولتی را می‌تواند به فروش برساند.

احمد خالد موحد، سخنگوی این مرکز به بی‌بی‌سی گفت مطابق ماده ۱۹ قانون جدید مبارزه با مسکرات و مواد مخدر، دولت افغانستان در موافقت با بورد بین المللی مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل به شرکتها و کشورهای که جواز خرید مواد مخدر را داشته و برای تولید صنعتی خود استفاده کنند، برای آنان به فروش می‌رساند.

او گفت که فقط تریاک به فروش می‌رسد.

به گفته آقای موحد در سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۱۸۹۱ کیلو هیروین، ۱۰ هزار و ۶۰۰ کلیو مورفین و بیشتر از ۲.۴ تن تریاک توسط این مرکز کشف شده است.

او افزوده که انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی که کشف شده در افغانستان به ۲۵ تن می‌رسد که بیشتر این مواد، شامل تریاک و حشیش است.

آقای موحد گفت که با توجه به این میزان مواد مخدری که به دست پلیس می‌افتد، دولت در هماهنگی با نهادهای بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر تصمیم گرفت که به جای آتش زدن این مواد، آنرا به فروش برساند.

این را هم بخوانید:  دیدار «بن سلمان» با طالبان لغو شد

او گفت که اکنون به شمول ایران، هند و ترکیه، پنج کشور جواز تولید و فروش مواد مخدر را دارند که با توجه به کیفیت مواد مخدر افغانستان، شاید همین کشورها خریدار باشند.

به گفته آقای موحد این تریاک، تریاکی نیست که دهقان در مرزعه تولید می‌کند، بلکه شامل تریاکی است که نیروهای پلیس آنها را از قاچاقچیان مواد مخدر ضبط می‌کنند.

در آخرین گزارش حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل تولید مواد مخدر افغانستان در سال گذشته میلادی ۸۷ درصد افزایش یافته بود.
او گفت قبلا این مواد توسط پلیس و سایر نهادهای عدلی و قضای افغانستان آتش زده می‌شد.

آقای موحد گفت که تاکنون مشخص نیست که دولت چه مقدار از این فروش درآمد خواهد داشت، ولی تمام درآمد حاصل به وزارت مالیه/ دارایی افغانستان منتقل می‌شود که دولت با توجه به نیازمندی‌اش این بودجه را مصرف کند.

در آخرین گزارش حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل تولید مواد مخدر افغانستان در سال گذشته میلادی ۸۷ درصد افزایش یافته بود.

این را هم بخوانید:  عربستان سعودی «۲۰ میلیارد دالر» در پاکستان سرمایه گذاری کرد

این گزارش مشترک سالانه که چهارشنبه ۲۴ عقرب/آبان سال گذشته در کابل منتشر شد که براساس آن در سال ۲۰۱۷ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به ۹ هزار تن رسید. سال قبلش این رقم چهار هزار و ۸۰۰ تن بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *