• انتشار: ۲ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۴۱ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 1201
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1201

دوران سکوت در برابر ستم و تبعیض سیستماتیک به سر آمده است

امروز درفش خونفام پیشاهنگان شهید جنبش بر شانه های تان به اهتزاز درآمد و فریاد در گلو مانده آنان با صدای رسای شما بر فضای کنفرانس امنیتی مونیخ طنین افکند.

درود خدا و خلق خسته از تبعیض ما بر شما سفیران صادق و حماسه آفرینان رستاخیز روشنایی در مونیخ باد.

امروز درفش خونفام پیشاهنگان شهید جنبش بر شانه های تان به اهتزاز درآمد و فریاد در گلو مانده آنان با صدای رسای شما بر فضای کنفرانس امنیتی مونیخ طنین افکند.

حضور پرشور و هدفمند شما خواهران و برادران عزیز که با وجود فرصت اندک، از شهرها و کشورهای دور و نزدیک خود را به مونیخ رساندید و روایتگر رنج ها و آلام مردم عدالتخواه خود شدید، پیام واضح و روشنی را به جهانیان منتقل کرد. تاکید بر تحقق مطالبه عدالتخواهانه جنبش روشنایی، رفع ستم، فساد و تبعیض قومی، انسانی شدن مناسبات حاکم بر جامعه، تعقیب آمران و عاملان دسیسه جنایتکارانه دوم اسد و دفاع از حقوق انسانی پناهجویان، که در رستاخیز روشنایی مونیخ توسط شما مطرح شد، پایگاه گسترده اجتماعی جنبش روشنایی و پشتوانه حمایت و همراهی عدالتخواهان از اصیل ترین نهضت مدنی سرزمین ما را یکبار دیگر به اثبات رساند.

سران حکومت افغانستان باید دانسته باشند که دوران سکوت در برابر ستم و تبعیض سیستماتیک به سر آمده است و جنبش روشنایی بر عهد خود مصمم و استوار ایستاده است. پس از حضور اعتراضی عدالتخواهان در لندن، وارسا، بروکسل و اینک مونیخ، شهر های استرالیا در ماه آپریل نیز شاهد حضور اعتراضی دیگری خواهد بود.

جهانیان نیز این پیام روشن را از شما حماسه سازان رستاخیز مونیخ و از صدها هزار پیام و توییت عدالتخواهان در طوفان توییتری جنبش روشنایی دریافت کردند؛ که بدون عدالت، برابری، انصاف و رواداری، دست یابی به امنیت و رونق در افغانستان امری محال و دور از ذهن است.

اینک جهان و خصوصا دولت های کمک دهنده به افغانستان در مقابل واقعیت های دردناک امروز در سرزمین ما قرارگرفته اند و با پیگیری های همه جانبه ای که توسط جنبش روشنایی و ستادهای مردمی آن در سراسر جهان صورت می گیرد، بیش از این نخواهند توانست نسبت به سیاست های ناسالم حکومت تحت الحمایه شان در افغانستان از تجاهل عارفانه کار گیرند. جهان مدعی ارزشهای انسانی و حقوق بشر تعهداتی دارد که باید به آن عمل کند. جنبش روشنایی با رویکرد رجوع به نهادهای دموکراتیک و طرح نارسایی ها، ستم ها و مصادیق برجسته تبعیض سیستماتیک قومی در افغانستان با افکار عمومی و وجدان های بیدار در جهان، ستم سالاران و تبعیض پیشگان را در تنگنای پاسخگویی قرار خواهد داد. در این عرصه نیز متکی به حضور صدها هزار هموطن عدالتخواه خود از هر قوم و تباری در خارج از کشور هستیم.

به یاری خدا و با حمایت و همراهی تاریخ ساز مردم عدالتخواه خود در داخل و خارج از کشور تا دست یافتن به مطالبات مشروع و عدالتخواهانه یاران شهید خود دست از این مبارزه بزرگ و جهانی برنخواهیم داشت. در داخل کشور پیگیری گسترده نافرمانی مدنی و سرپیچی از اجرای فرامین و احکام ظالمانه و در خارج از کشور برگزاری تجمعات و تظاهرات اعتراضی در جریان سفرهای خارجی سران ارگ و سپیدار را تا تن دادن حکومت به عدالت و انصاف دوام خواهیم داد.

باردیگر از حضور حماسی و هدفمند شما یاران همدل و همراه در تظاهرات اعتراضی جنبش روشنایی در مونیخ به سهم خود و به عنوان عضوی کوچک از این جنبش جهانی، تقدیر و تشکر می کنم و از تمامی ستادهای مردمی جنبش روشنایی در سطح اروپا به خاطر هماهنگ سازی این حضور و خصوصا از اعضای ستاد جنبش روشنایی در مونیخ که میزبانی یاران شان از کشور های مختلف و سفیر جنبش روشنایی از داخل کشور جناب آقای ناجی را عهده دار بودند سپاس ویژه دارم. روزهای پیش رو (۱۲ تا ۲۲ حوت) که به مناسبت سالیاد شهادت قهرمان عدالت اجتماعی مزاری بزرگ و یاران همراهش “دهه عدالت” اعلام شده است، فرصت مناسبی خواهد بود که برنامه های آینده و نظرات و پیشنهادهای مؤثر برای بهتر شدن روند مبارزه عدالتخواهانه جنبش روشنایی را با هم مرور نماییم و عهدمان را با راه و اندیشه مزاری بزرگ و یاران شهید خود تجدید کنیم.

احمد بهزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *