• انتشار: ۱۸ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۵۴ ب.ظ
  • سرویس: اجتماع
  • کدخبر: 5029
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=5029

آزادی و تقلیل حبس ده ها زندانی قندهار بدلیل کمبود فضا و فرمان ۶۴ رئیس جمهور

ده ها زندانی زندان قندهار بدلیل کمبود فضا و بر اساس فرمان شماره ۶۴ رئیس جمهور که به مناسبت هشت ثور -سالگرد پیروزی مجاهدین- صادر شده بود مشمول بخشش و یا تخفیف مجازات قرار گرفتند.

ده ها زندانی زندان قندهار بدلیل کمبود فضا و بر اساس فرمان شماره ۶۴ رئیس جمهور که به مناسبت هشت ثور -سالگرد پیروزی مجاهدین- صادر شده بود مشمول بخشش و یا تخفیف مجازات قرار گرفتند.

در مراسمی که به این مناسبت دیروز برگزار شده بود، شماری از مسؤلان محلی از جمله حاجى آغالالى دستگیرى، معاون امور اجتماعى مقام ولایت و عبدالرحمان کوشان رئیس څارنوالى استیناف شرکت کرده بودند.

موصوف گفت که بربنیاد حکم رئیس جمهور، ٣۵ زندانی از جمله یک زن آزاد و مدت حبس ٧١ تن دیگر از جمله چهار زن کاهش یافت.

وی گفت که این تعداد زندانی به ارتکاب مرتکب جرایم مختلف و نظر به جرم شان محکوم به حبس گردیده اند و بخشی از حبس خود را سپری کرده اند.

رئیس څارنوالى استیناف کندهار به زندانیان آزاد شده گفت که باید از زندانى بودن شان پند گرفته باشند، بعد ازاین قانون را نقض نکنند و حقوق مردم را زیرپا نگذارند.

این را هم بخوانید:  نماینده ویژه رئیس جمهور غنی به ایران سفر می کند

کوشان درپاسخ به نگرانی شماری از زندانیان از تاخیر در رسیدگی به دوسیه های شان گفت که ممکن است در گذشته این چنین مشکلاتی وجود داشته است اما در حال حاضر تاحدى زیادی به آن رسیدگی شده است و تمام روند توسط نهادهای مربوط نظارت می شود.

حاجى آغالالى معاون اموراجتماعى ولایت کندهار نیز از زندانیان آزاد شده خواست تا بار دیگر مرتکب جرم نشوند.

وی گفت که ساختمان کنونى زندان کندهار گنجایش نگهداشت تعداد زیاد زندانی را ندارد و نیاز است ادارۀ مرکزى در زمینه ساخت زندان جدید اقدام کند.

لالی در عین حال خاطر نشان کرد که ادارۀ ولایتى به هیچ کسی اجازه نمى دهد تا درجریان تحقیقات پیرامون دوسیه متهمان دخالت کند.

دستگیرى به مسؤلان زندان وعده سپرد تا برای حل مشکلات این زندان با مسؤلان مربوط صحبت کند.

عبدالصمد یکتن از زندانیان گفت که حدود یک سال حبس را سپری کرده است و اکنون که آزاد شده است تلاش خواهد کرد که همانند یک انسان خوب در اجتماع زندگی کند و مرتکب جرم نشود.

این را هم بخوانید:  غنی در راه آلمان؛ نگرانی‌های امنیتی جهان و افغانستان

درزندان کندهار، ١٩١۵ زندانی از جمله ٢٧ زندانی زن نگهداری می شوند اما به گفته مسؤلان محلی این زندان گنجایش نگهداری ٩٠٠ تن را دارد.

این زندان که درسال ١٣۵۵ خورشیدى در زمان زمام دارى سردار محمد داوودخان ساخته شده است در سمت غرب شهرکندهار درمنطقۀ سرپوزه درامتداد شاهراى کندهار- هرات قرار دارد.

مسؤلان زندان می گویند که مسئله کوچک بودن زندان و شمار زیاد زندانیان را با مقام های دولت در مرکز کشور مطرح کرده اند و از آنها خواسته اند به این مشکل رسیدگی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *