• انتشار: ۲۱ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۹:۴۸ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 18446
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=18446

دموکراسی و صلح پیامد اقناع عمومی و تسلط عقلانیت سیاسی است!

وقتی نتوانیم اقوام افغانستان را به سپردن حقوق حقه ی شان به خودشان و توزیع عادلانه قدرت و حق تصمییم گیری قانع بسازیم چگونه به صلح و دموکراسی گذار می کنیم؟

وقتی نتوانیم اقوام افغانستان را به سپردن حقوق حقه ی شان به خودشان و توزیع عادلانه قدرت و حق تصمییم گیری قانع بسازیم چگونه به صلح و دموکراسی گذار می کنیم؟

شاید با زور اسلحه و سر نیزه ی ” ناتو ” سکوت قبرستان حکم فرما شود. اما این دیگر صلح نیست. صلحی که پایه اش اقناع اقوام و شهروندان نباشد به بیان ” هوسرل” صلح دروغین است. صلح پایدار نیست؛ با یک تلنگری از بی عدالتی می شکند و فرو می ریزد. مبارزه برای تحقق نظام دموکراتیک از جنس خود نظام است. دموکراسی از آسمان نازل نمی شود به ابزار و وسیله نیاز دارد و ظرفی که مظروف دموکراسی در آن بگنجد. بدون ایجاد جمهوری دموکراتیک فدرال، صلح، دموکراسی، امر دموکراتیک تحقق پیدا نمی کند.

اقناع عمومی به وجود نمی آید. تازه چند سده قبل وقتی بنیاد گذاران امریکا و تیوریسن های فدرالیسم اعلام کردند: برای ساختن امریکا باید جمهوری خواه و فدرالیست بود؛ ما جمهوری خواه و فدرالیست هستیم…

هنوز امریکا از قتل و کشتارسرخ پوستان رها نشده بود، از دموکراسی هم آن چنانی خبری نبود، هیچ انسانیتی هم نهادینه نشده بود. برعکس از برکت همان سیستم جمهوری و فدرالیسم و رابطه ی تنگاتنک فدرالیسم و دموکراسی به دموکراسی کلان جهانی تبدیل شد. آنها منتظر نماندند که اول دموکراسی بیاید و نهادینه شود و بعد بر آن زمینه قانون اساسی امریکا را بنویسند و اعلام فدرالی کنند.

نگارنده: لطیف پدرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *