• انتشار: ۱۷ جدی ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۱۴ ق.ظ
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11019
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=11019

در چهار ولایت، چهار هزار و ۵۰۰ جریب باغ ساخته می‌شود

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در چارچوب برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری خود، در زون غرب کشور کمپاین نهال‌شانی زمستانی‌اش برای احداث باغ‌های میوه را آغاز کرده است.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در چارچوب برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری خود، در زون غرب کشور کمپاین نهال‌شانی زمستانی‌اش برای احداث باغ‌های میوه را آغاز کرده است.

بر بنیاد آمارگیری‌های آغازین، در این کمپاین به مساحت بالاتر از چهار هزار و ۵۰۰ جریب زمین به شکل استندرد به باغ‌های میوه و تجارتی بدل می‌شوند. این باغ‌ها در ۲۲ ولسوالیِ ولایت‌های هرات، غور، بادغیس و فراه ساخته می‌شوند.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، برای مدیریت بهتر کمپاین و انتخاب و توزیع نهال‌های تصدیق شده، از طریق برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری خویش در زون غرب، دو مرکز تشخیص و هم‌آهنگی را ایجاد کرده است تا این روند به خوبی پیش برود.

وزارت زراعت یکی از این مرکزها را در قریه‌ی خواجه‌شهاب و دیگری را در قریه‌ی محل‌دشت ولسوالی گذره ایجاد کرده است.

در این دو مرکز، نهال خواستنیِ دهقانان یک روز پیش‌تر آورده می‌شود و سپس توسط اعضای تیم کنترول آفات و امراض، ارزیابی و توسط کارکنان مدیریت باغبانی بررسی می‌شود.

در جریان بررسی، نهال‌هایی غیر مرغوب و بدشکل که با معیارهای تعیین شده مطابقت نداشته باشند، از میان‌شان جدا می‌شوند و تنها نهال‌های مرغوب و تصدیق شده توسط تیم موظف بسته‌بندی شده و به ساحات مورد نظر انتقال پیدا می‌کند.

برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، افزون بر توزیع نهال‌های گوناگون تصدیق شده، بر بنیاد خواست دهقانان همه‌ی باغ‌دارانِ زیر چتر خود را در زمینه‌ی نقشه‌کَشی باغ، مدیریت تنظیم باغ‌ها، کنترول آفات و امراض، مسایل محیطی و بازاریابی و آبیاری به صورت دوام‌دار آموزش می‌دهد و همکاری می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *