• انتشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۳۸ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 13652
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13652

در شفاخانه های جوزجان از داروی رایگان و سهولت های درمانی خبری نیست

برخی باشندگان ولایت جوزجان، از نبود ادویۀ طبی در ریاست صحت این ولایت شکایت داشته و مدعی اند هر مریضی که برای تداوی به شفاخانه ولایتی مراجعه مى کند، باید ادویۀ مورد نیاز خود را از بازار تهیه کنند.

محمد قربان مرد پنجاه ساله باشنده شهر شبرغان که پسرش را برای عملیات گلو به شفاخانۀ ولایتی شهر شبرغان آورده است گفت که برخورد داکتران با مریض ها خوب است؛ اما از عرضه ادویۀ رایگان برای مریضان خبری نیست .

او افزود: “با آنکه از سوى جامعه جهانی برای وزارت صحت، کمک های سرشاری صورت مى گیرد؛  اما در شفاخانه ها از ایجاد سهولت های لازمه برای مریضان و مریضداران کوچکترین خبری نیست و من شاهدم که داکتران برای اجرای عملیات در شفاخانه، از وسایل طبی شخصی خود استفاده مى کنند.”

این مرد با بیان اینکه باید مقامات ذیصلاح در این راستا توجه کنند و مشکلات مردم را در نظر بگیرند، گفت که اگر برای مریضی یک سرنج هم ضرورت مى شود، باید مریضدار آن را از بازار تهیه کند.

قربان افزود: “نمى دانم که این همه کمک ها به کجا مى رود و چرا مشکلات مردم نادیده گرفته مى شود و کسی به آن پاسخ نمى گوید و کسانیکه پول دارند، ادویه مورد نظر خود را از بیرون تهیه مى کنند؛ اما  مردم بی بضاعت با مشکلات روبرو مى شوند و مریض های آنان بدون اخذ دوا از شفاخانه بیرون مى شوند.”

خالده یکتن از زنان جوان در ولایت جوزجان گفت درگذشته ها معمول بود که تا حد امکان، برای مریضان ادویۀ مورد نیاز شان طور رایگان توزیع مى شد؛ اما اکنون داکتران برای مریضداران پرزه میدهند تا ادویه طرف ضرورت مریض شان را از بازار تهیه کنند.

وى افزود که این مساله برای برخی مریضان و مریضداران مشکل ایجاد کرده؛ زیرا هرکس توان خرید ادویه  را از بیرون ندارد.

اما داکتر حفیظ الله جمشیدی رییس صحت عامه ولایت جوزجان مى گوید: “ما با مشکلات بودجوی در بخش تهیه ادویۀ طبی و تجهیزات لازمه در شفاخانه مواجه استیم و شفاخانۀ ما تا به حال شامل سیستم ریفورم اصلاحات اداری نشده و داکتران ما هنوزهم با معاش هشت هزار افغانی مصروف عرضه خدمات طبی اند.”

وی افزودکه منسوبین ریاست صحت، با در نظرداشت امکانات موجود در شفاخانه، مصروف پیشبرد امور خدمات صحی اند؛ اما در بخش ادویۀ لازمه با مشکلات و محدودیت هایی روبرو مى باشند.

اما جمشیدی علاوه کرد: “همواره تلاش ما بر آن است تا حتی المقدور بتوانیم ابتدا برای مریضان داخل بستر و بعداً برای مریضان سرا پا خدمات لازمه را انجام دهیم.”

رییس صحت عامه، در اخیر صحبت هایش پیرامون رفع مشکلات کمبود ادویۀ طبی در شفاخانه ولایتی  گفت که در این راستا پیشنهادهای مشخصی به مقامات وزارت صحت ارایه شده؛ تا آنها تصامیم لازمه را در این مورد اتخاذ نمایند.

در ولایت جوزجان ۴٣ مرکز عرضۀ خدمات صحی فعالیت دارد که چهار مرکز آن، به شکل شفاخانه و متباقی به شکل کلینیک ها مصروف پیشبرد امور طبی اند.

درچهار شفاخانه یادشده، دو شفاخانۀ آن در شهر شبرغان و دو شفاخانۀ دیگر در ولسوالی درزاب و آقچه، امور خدمات صحی را پیش مى برند و ٣٣٠ بستر براى مریضان درآن وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *