• انتشار: ۲۷ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۶:۲۲ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 5408
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=5408

در سال جاری صدها تُن تریاک در بلخ برداشت شده است

بر بنیاد یافته های نهاد پژوهشی خط نو، از آغاز سال جاری تاکنون بیش از ۳۰۰ تُن تریاک در ولایت بلخ، برداشت شده است.

بر بنیاد یافته های نهاد پژوهشی خط نو، از آغاز سال جاری تاکنون بیش از ۳۰۰ تُن تریاک در ولایت بلخ، برداشت شده است.

با آن که این نهاد پژوهشی می‌گوید که امسال بیش از ۳۰۰ تُن مواد مخدر در ولایت بلخ، برداشت شده است و کار تخریت کِشت‌زارهای تریاک نیز ناکام بوده است، اما مسؤولان محلی بلخ، این پژوهش را بی‌بنیاد می‌دانند.

به نقل از طلوع، عبدالقادر مصباح، مسؤول این نهاد می‌گوید تحقیقی که آنان در باره فرآورده‌های کشت زارهای تریاک در بلخ انجام داده اند، نشان می‌دهد که امسال، کِشت تریاک نسبت به سال‌پار چهار برابر افزایش داشته است.

آقای مصباح می‌افزاید که امسال، بیش از هشت‌هزار هکتار زمین از سوی کشاورزان در بلخ مواد مخدر کشت شده است و کمپاین تخریب کشت‌زارهای کوکنار در بلخ نیز ناکام بوده است.

وی می گوید: «تحقیق ما نشان می‌دهد که بیش از ۳۳۶ تُن مواد مخدر محصول کشاورزان در بلخ بوده است.»

این را هم بخوانید:  روسیه: آمریکا اگر نتواند با طالبان به نتیجه ای برسد این بار باید با رسوایی خاک افغانستان ترک کند

به گفته وی: «این آمار نشان دهنده وضعیت کشت مواد مخدر در بلخ است اگر ما مجموع ولایت‌های شمال را محاسبه کنیم، آمار بالاتر از آن چیزی است که ما تصور می‌کنیم.»

گسترش ناامنی‌های اخیر در بلخ نیز به کشت و قاچاق مواد مخدر پیوند داده می‌شود. ولایتی که پیش از این، از امن‌ترین بخش‌های کشور به شمار می‌رفت.

ذبیح‌الله کاکر، عضو شورای ولایتی بلخ در این باره می گوید: «جنگ‌های اخیر در چمتال و چهاربولک ناشی از همین کشت کوکنار است؛ به دلیل این که ترانسپورت مواد مخدر را طالبان می‌کنند.»

اما مسؤولان محلی ولایت بلخ، این پژوهش را بی‌بنیاد می‌دانند.

احمدمنیر فرهاد، سخن گوی والی بلخ در این باره می افزاید: «بلی! کوکنار کِشت شده بود، ممکن ما بیشتر از سه ‌صد جریب کشت زار کوکنار را که خراب کرده‌ایم، در شش ولسوالی، ممکن بیشتر از آن مقدار باشد که ما تخریب کرده‌ایم.»

وی، با اشاره به اینکه مقدار دقیق برداشت کِشت کوکنار را کسی نمی‌داند، خاطرنشان ساخت: «هیچ کس تا هنوز ثابت نکرده که محصولات تریاک چه مقدار بوده است.»

این را هم بخوانید:  زاخیلوال: اگر حکومت مؤقت صلح می آورد من از آن حمایت میکنم

این نهاد پژوهشی، بی ‌پروایی حکومت از بهر ساخت سردخانه‌ها برای کشاورزان، نبود بازار برای فروش فرآورده‌های زراعتی و گسترش ناامنی‌ها را از عوامل مهم افزایش کشت کوکنار در شمال‌کشور می داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *