• انتشار: ۹ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۰۰ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 14917
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14917

در تفسیر مواد قانون اساسی افغانستان، هنوز خلاء ها و ابهاماتی وجود دارد

سرور دانش معاون رییس جمهور که به منظور اشتراک در کنفرانس بین المللی مبارزه با فساد به فرانسه سفر کرده است، با لوران فابیوس رییس شورای قانون اساسی فرانسه دیدار و گفتگو کرد.

سرور دانش معاون رییس جمهور که به منظور اشتراک در کنفرانس بین المللی مبارزه با فساد به فرانسه سفر کرده است، با لوران فابیوس رییس شورای قانون اساسی فرانسه دیدار و گفتگو کرد.

کنفرانس بین المللی شفافیت و مبارزه با فساد از سوی سازمان بین المللی همکاری های اقتصادی و توسعه در پاریس در حال برگزاری است که هیات عالی رتبه دولتی از دولت افغانستان نیز به ریاست معاون دوم ریاست جمهوری در آن اشتراک دارد.

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در این دیدار ضمن اظهار قدردانی از حمایت های کشور فرانسه از دولت و مردم افغانستان و هم چنین تقدیر از فداکاری های عساکر فرانسوی در افغانستان در راستای مبارزه با هراس افگنی و تروریسم، گفت: دوستی و روابط عمیق دو کشور فرانسه و افغانستان نزدیک به یک صدسال قبل به زمان شاه امان الله خان بر می گردد که در آن زمان این روابط در عرصه های فرهنگی، تاریخی و حقوقی ایجاد شد.

وی افزد که نخستین رابطه بین دو کشور از طریق هیات باستان شناسی فرانسه(دافا) برقرار گردید که این مناسبات تاریخی و باستان شناسی به دلیل مشابهت های غنی در عرصه باستان شناسی میان دو کشور، همچنان وجود دارد و در حال توسعه است.

معاون رییس جمهو هم چنین گفت که یکی از عرصه های مهم در روابط دو کشور، مسایل و موضوعات حقوقی است که به صد سال قبل بر می گردد و سیستم حقوقی افغانستان کاملا مشابه با سیستم حقوقی فرانسه است و از سال ۱۹۶۴ که اولین قانون اساسی مدرن افغانستان به وجود آمد، در تدوین آن از متخصصین و حقوقدانان فرانسوی و مدل قانون اساسی فرانسه استفاده گردید.

وی اضافه کرد که ۱۴ سال قبل و بعد از سقوط طالبان که قانون اساسی جدید افغانستان تدوین و تصویب گردید باز هم یکی از متخصصین فرانسوی پروفیسور کرکسان- که یادش گرامى باد- نقش بسیار فعال در آن ایفا کرد و اینجانب به عنوان عضو تسوید و تدقیق قانون اساسی جدید افغانستان از نظریات وی استفاده شایانی بردم.

دانش تاکید کرد که فرهنگ و سیستم حقوقی فرانسه به عنوان یک مدل پیش رفته و مدرن، در مناطقی از آسیا، خاورمیانه، افریقا و به خصوص کشورهایی مثل افغانستان و همسایگان آن مورد استفاده بوده است که تاثیرات مثبت روی روابط کشورهای مناطق یادشده با کشور فرانسه داشته است.

وی افزود که در سال های گذشته اساتید فرانسوی در فاکولته های حقوقی افغانسنان به تدریس می پرداختند که بسیار مفیده بوده است، اما در این اواخر این روابط اکادمیک و علمی اندکی ضعیف شده است و ما امیدواریم که این روابط هم چنان از سر گرفته شود و تقویت گردد.

معاون رییس جمهور هم چنین گفت که از تدوین، تصویب و تطبیق قانون اساسی جدید افغانستان ۱۴ سال می گذرد، اما در عمل و در عرصه تجربه آن ما به این نتیجه رسیده ایم که در بخش های مختلف آن از جمله مواد مربوط به انتخابات و تفسیر مواد قانون اساسی هنوز خلاء ها و ابهاماتی وجود دارد.

وی در عرصه های مهم حقوقی و قانونی به خصوص تعدیل قانون اساسی افغانستان خواهان همکاری شورای قانون اساسی و شورای دولت فرانسه شده وابراز امیدواری کرد که این کشور به دلیل سابقه درخشان در عرصه قانون گذاری، افغانستان را یاری رساند.

دانش هم چنین در زمینه تکمیل دو قانون اجراات اداری و قانون محاکم اداری که در حال حاضر از سوی دولت افغانستان در حال تدوین و تصویب است، خواستار همکاری های نزدیک و در اختیار قرار دادن تجارب کشور فرانسه به دولت افغانستان گردید. با تصویب قانون محاکم اداری، افغانستان دارای سیستم قضاى ادارى شبیه سیستم قضای ادارى فرانسه خواهد شد.

معاون رییس جمهور افغانستان هم چنین در مورد مسایل افغانستان با رییس شورای قانون اساسی فرانسه گفتگو کرد و اظهار داشت که دولت افغانستان آخرین نظرات خود را در قالب یک طرح صلح با مخالفان مسلح دولت افغانستان در کنفرانس پروسه کابل در ماه های گذشته و هم چنین جدیدا در کنفرانس تاشکند مطرح کرده است.

وی این طرح صلح را علی رغم مشکلاتی که در افغانستان وجود دارد، یک طرح ابتکاری و دارای نکات بسیار ارزنده عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد که مخالفان مسلح دولت افغانستان و حامیان بین المللی آن ها به این طرح صلح جواب مثبت دهند.

معاون رییس جمهور اظهار داشت که هنوز مخالفان مسلح و حامیان آن ها به طور رسمی مواضع خود را در برابر این طرح ارایه نکرده اند و امیدواری وجود دارد که که آنان این طرح را یک گام مثبت از سوی دولت افغانستان تلقی کرده و مفاد آن را بپذیرند.

در این دیدار لوران فابیوس رییس شورای قانون اساسی فرانسه نیز ضمن اظهار خرسندی از دیدار با معاون رییس جمهور افغانستان، روابط حقوقی دو کشور را ریشه دار و عمیق توصیف کرد و گفت که یکی از اهداف شورای قانون اساسی فرانسه انکشاف روابط با کشورهای دوست است و امیدواریم که بتوانیم این روابط را با کشور افغانستان نیز گسترش دهیم.

وی افزود که شورای قانون اساسی فرانسه دچار تغییرات مهم و اساسی شده است و اکنون وظیفه اصلی آن نظارت از تطابق قوانین دیگر با قانون اساسی فرانسه است و این شورا وظیفه دارد که تمام شکایات و اعتراضات شهروندان فرانسوی را در زمینه عدم تطبیق قانون اساسی و عدم تطابق دیگر قوانین با قانون اساسی، چه در مرحله قبل یا بعد از توشیح، ثبت و به شورای قانون اساسی ارجاع دهد که در نوع خود یک انقلاب در عرصه تطبیق قانون اساسی است.

رییس شورای قانون اساسی فرانسه اعلان آمادگی کرد که دولت افغانستان در هر زمینه ای که در بخش قانون و قانون گذاری و مسایل حقوقى نیاز به همکار ى و حمایت داشته باشد، تجارب کشورش را در اختیار آن خواهد گذاشت و از هیچگونه همکاری و حمایت دریغ نخواهد ورزید.

وی هم چنین از طرح صلح جدید دولت افغانستان که از سوی رییس جمهور غنی مطرح شده است، اعلان حمایت کرد و گفت که امیدوار است تمام طرف های درگیر در قضیه افغانستان از این فرصت استفاده کرده و در راستای تحکیم صلح گام بردارند.

گفتنی است که لوران فابیوس رییس شورای قانون اساسی فرانسه، قبلا در سمت نخست وزیری، رییس پارلمان، وزیر امور خارجه و عضو شورای دولت فرانسه کار کرده است و

هم چنین لازم به ذکر است که شورای دولت فرانسه دارای ۹ عضو است که برای ۹ سال از سوی رییس جمهور این کشور تعیین می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *