• انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۱۴ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 13497
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13497

در باب منازعه خطرناک قره‌باغ/حکومت از طالبان حمایت می کند

تفکر قومیت‌پرستی و فاشیستی در حکومت وحدت ملی به اوج خود رسیده است، حکومت اشرف‌غنی به جای حل منازعه‌های قومی، به دلیل تعلقات قومی، آشکارا از طالبان و تروریست‌ها حمایت می‌کند.

تفکر قومیت‌پرستی و فاشیستی در حکومت وحدت ملی به اوج خود رسیده است، حکومت اشرف‌غنی به جای حل منازعه‌های قومی، به دلیل تعلقات قومی، آشکارا از طالبان و تروریست‌ها حمایت می‌کند.

۱. در آغاز حکومت غنی، زمانیکه چهل روز تمام، طالبان و کوچی‌های مسلح، مردم بهسود را قتل‌عام کردند، خانه‌ها، مزارع و مسجدهای آن‌ها را به آتش کشیدند، هرچه مردم دادخواهی کردند، غنی صدای آن‌ها را نشنید، اما وقتی مردم بهسود، چند کوچی و طالب مسلح را دستگیر کردند، رگ‌های کردن غنی کلفت شد و چیغ زد که گروگان‌گیری برایم قابل تحمل نیست، فورا هیئتی را فرستاد و بدون اینکه خسارت مردم بهسود را جبران کند، کوچی‌ها و طالبان مسلح را آزاد کرد.

۲. زمانیکه طالبان و افغان‌های خاکیران و دایچوپان، هزاره‌های جاغوری (شهید تبسم و همراهانش) را گروگان گرفتند، هر چه مردم دادخواهی کردند، غنی اصلا توجهی نکرد، اما وقتی مردم جاغوری چندین طالب خاکیران را اسیر کردند تا با شهید تبسم و همراهانش مبادله کنند، فورا غنی، هیئتی را به سرپرستی داکتر شاجهان با دو چرخبال به جاغوری فرستاد و طالبان اسیرشده را به صورت یکجانبه رها کردند و دو روز بعدش، طالبان خاکیران، گلوی تبسم و همراهانش را بریدند.

این را هم بخوانید:  پاکستان به «سگ هاری» می ماند که هیچ همسایه‌ای از دستش روز ندارد

۳. در قره‌باغ ولایت غزنی، بیش از یکسال است که منازعه و دعوای آب بین یک قریه هزاره‌نشین و یک قریه افغان‌نشین، ادامه دارد و تا کنون ۸ نفر از اهالی قریه هزاره‌نشین نیخته را اهالی قریه افغان‌نشین شیرآباد، کشته‌اند و دوازده نفر دیگر را گروگان گرفته‌اند، در طول این یکسال، هرچه مردم نیخته دادخواهی کردند، کسی صدای آن‌ها را نشنید.

پری‌شب دو نفر از طالبان مسلح قریه شیرآباد به وسیله افراد نامعلوم کشته شده‌اند، اهالی این قریه و طالبان مسلح شاهراه غزنی _ قندهار و مسیر غزنی _ جاغوری را بسته و به قریه‌های همجوار هزاره‌نشین اخطار داده‌اند که اگر قاتل این دو طالب را تحویل ندهید، ما این قریه‌ها را چور خواهیم کرد، در حالیکه آن دو طالب را اصلا معلوم نیست که چه کسانی کشته‌اند.

جالب اینجاست که حکومت محلی غزنی و شخص والی غزنی، به جای حل منازعه از طالبان مسلح حمایت می‌کنند، اگر حکومت مرکزی زود دست به کار نشود و منازعه را حل نکند، ممکن است فاجعه غیرقابل جبران در این ولسوالی به وقوع بپیوندد. هم اکنون راه‌های بسیاری از قریه‌های هزاره‌نشین قره‌باغ مسدود و اوضاع آن‌ها وخیم گزارش شده است.

این را هم بخوانید:  «اشرف غنی» عازم ترکمنستان می شود

واقعاً بی‌انصافی است که حکومت افغانستان در منازعه‌ای که بین طالبان و هزاره‌های همجوار رخ می‌دهد، از طالبان حمایت می‌کند، در حالیکه هزاره‌ها حامیان حکومت بوده و برای دفاع از حکومت بهترین جوانان شان را در هلمند، ارزگان، غزنی و…، از دست داده‌اند، اما طالبان با حکومت جنگیده/ می‌جنگند و هر روز مردم و نیروهای امنیتی را به خاک و خون می‌کشند.

نگارنده: محمد نسیم جعفری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *