• انتشار: ۲۲ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۵۹ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 12015
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12015

در باب تظاهرات خلق پشتون در پاکستان!

به “ما” درس داده بودند که از حقیقت و عدالت و آزادی دفاع کنیم. از جنبش های حق طلبانه در منطقه و جهان دفاع کنیم متکی به آن چه از بزرگان مان آموخته بودیم،از جنبش آزادی بخش فلسطین حمایت کردیم.

به “ما” درس داده بودند که از حقیقت و عدالت و آزادی دفاع کنیم. از جنبش های حق طلبانه در منطقه و جهان دفاع کنیم متکی به آن چه از بزرگان مان آموخته بودیم،از جنبش آزادی بخش فلسطین حمایت کردیم.

از جنبش سیاهان برای رسیدن به عدالت حمایت کردیم. با مبارزین و انقلابیون آمریکای لاتین و پارتیزان های”سیاه کل”احساس و ابراز همبستگی کردیم. به ما یاد داده بودند از جنبش های آزادی خواهانه ی خلق های پشتون و بلوچ در پاکستان حمایت کنیم.برای همین در هر کجای جهان که بی عدالتی،ستم و استثمار و تبعیض حاکم باشد به لحاظ انسانی و اخلاقی مکلف هستیم حساس باشیم و در کنار مظلومان و ستم دیده گان قرار بگیریم…

اما،برای ما نیز آموخته بودند که دقت کنیم و ببینیم چه کسانی چه گروه هایی می کوشند از نارضایتی های مردم و حرکت های خود به خودی،ایجاد شده به علت استثمار و تبعیض استفاده یا سو استفاده کنند. دقیقا همین جا نقش رهبری در جنبش ها مطرح می گردد و برجسته می شود این نکته در استراتیژی انقلاب ها چنان برجسته بوده است که دموکرات بودن،عدالت خواه بودن،رهایی بخش بودن جنبش ها را با توجه به رهبران آن جنبش ها،ویژه گی های اخلاقی،پاک دست بودن و برنامه های راهبردی شان سبک و سنگین کرده اند.

تظاهرات مردمان پشتون در پاکستان قابل تامل است. اما و در عین حال برای ما مهم است که بدانیم این تظاهرات چرا شروع شده است و چه نیروهایی در پشت سر آن یا در رهبری آن قرار دارند. سمت گیری آن به سوی رهایی از زیر ستم قومی و طبقاتی است یا نتیجه ی تبانی و معامله های سران فرصت طلب و سودجوی قبایل پشتون. عده ای از این سران در طول منازعات افعانستان و پاکستان هم از توبره خورده اند هم از آخور. و باز باید پرسید دست هند،رژیم صهیونیستی و ایالات متحده ی آمریکا در پشت این بحران ها قرار دارد یا ندارد؟باید دید ملاقات کرزی و محمود خان اچکزی در هند با نتانیاهو نخست وزیر اسراییل بر سر چه مسایلی بوده است؟ به چه توافقی رسیده اند؟

اگر نتیجه ی آن دیدار ها با نتانیاهو،عامل آمریکا در خاور میانه، بی ثبات ساختن پاکستان یا تجزیه ی این کشور باشد آن چه می ماند بحران دایمی در منطقه وایجاد چند پایگاه آمریکایی-اسراییلی در این حوزه ی تمدنی است. که مسلما باعث حل مشکلات خلق های پشتون و بلوچ نمی گردد، و برعکس آن ها را و کل منطقه را گرفتار مشکلات جدید و برده داری نوین می سازد. نیز بایدگفت ایجاد یک لوی افغانستان یا لوی پشتونستان هرگز به نفع صلح و ثبات در منطقه و جنبش های حق طلبانه نخواهد بود. برای همین یک عده از شوونیست ها خواب لوی افغانستان را می بینند در صورت تجزیه ی پاکستان خلق های غیرپشتون در افعانستان و منطقه با تشدید تبعیض طلبی قومی و برتری جویی های شوونیستی مواجه خواهند شد. آنگاه شوونیست های داخلی شمشیر خود را برای کوبیدن ما تیز تر میسازند.

باید هوشیار بود!

لطیف پدرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *