• انتشار: ۸ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۵:۰۱ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 21415
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=21415

در آمد ۲ معدن زغال سنگ “درۀ صوف” به حدود ۲٫۳ میلیارد افغانى رسیده است

درآمد ۲ معدن زغال سنگ ولسوالى “دره صوف” در ولایت سمنگان، در ٩ ماه اول سال روان، به حدود ٢.٣ میلیارد افغانى رسیده و نسبت به زمان سال قبل، بیش از ۴٣٩ میلیون افغانى افزایش یافته است.

به گزارش برچی نیوز،محمدصدیق عزیزى سخنگوى والى سمنگان، گفت که درآمد یادشده، مربوط به معادن شباشک و دهانه تور این ولسوالى میباشد، که از سوى مردم استخراج مى شود.

آقای عزیزی، بیشتر شدن تقاضا به زغال سنگ را دلیل افزایش این عواید خواند.

سخنگوی والی سمنگان با بیان این که منابع سه معدن دیگر این ولسوالی (گرمک غربی، گرمک شرقی و رشک) که وزارت معادن به بخش خصوصی به اجاره داده است، شامل ٢.٣ میلیارد سود نمی­باشد.

وی، در مورد منابع ۳ معدن یادشده اطلاعاتی نداد و گفت ۱ تُن زغالى که توسط مردم از تونل­ هاى خودسر استخراج مى­ شود، ١۵٠٠ افغانی حاصل مى­ شود و ۱ تن زغالى که توسط کارگران دولتی استخراج مى­شود، ٢٠٠٠ افغانی به فروش مى رسد.

در همین حال، احمدعلی حسنی ولسوال “دره صوف” گفت که ایجاد تونل­هاى استخراجى غیرقانونى و خودسر زغال سنگ از سوى مردم و نبود کنترل کامل بر این روند نیز از عوامل افزایش استخراج زغال و سود ناشى از آن شده است.

افزایش کارگران استخراج زغال سنگ که بیکارى عامل آن مى باشد نیز از دلایل افزایش عواید به دست
آمده مى باشد.

به گفتۀ او در حال حاضر، حدود ١٢ هزار تن از باشنده گان ولایات مختلف، در بیش از ۱ هزار تونل استخراجى این ۲ معدن کار مى کنند.

مسئولان مى­ گویند که روزانه دها موتر زغال سنگ، از این ولسوالى به ولایات بلخ، بغلان، کابل، کندز، خوست، ننگرهار، جوزجان و غیره و همچنان پاکستان منتقل می شود.

زغال سنگ “دره صوف”، در سال ١٣۴۵ توسط افراد محلی کشف گردید.

متخصصین اتحاد شوروى وقت و آلمان، در سال ١٣۴۶ بیش از ١۵٠ میلیون تن زغال سنگ، در این معادن تخمین کرده بودند.

در سایر نقاط کشور نیز معادن زغال سنگ وجود دارد.

قرار معلومات مسئولین، معادن زغال سنگ به شکل کمربند در طبقات مختلف سلسله کوه­های هندوکش واقع شده، که از ولایت بدخشان شروع و تا تخار، بغلان، سمنگان، بامیان و سرپل امتداد مى­یابد و به معدن سبزک هرات منتهی مى­شود.

از زغال سنگ، در کوره های خشت پزی، آهنگری، کارخانه های کوچک ذوب آهن و گرم کردن منازل استفاده مى­ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *