• انتشار: ۱۴ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱:۳۲ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 258
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=258

دروغ هایی که در مورد داکتر عبدالله باور کردیم و واقعیت هایی که دیدیدم

داکتر اما به دلایل متعدد، عامل تعطیل دموکراسی در افغانستان شد. نه‌تنها نماد وحدت ملی نشد که از هیچ‌گروهی به درستی نمایندگی نتوانست

 

داکترعبدالله از مادر تاجیکی پنجشیری، پدر پشتونی از قندهار. مجاهد و مقاومت‌گر دیروز، دموکرات امروز. شخصیتی‌که می‌توانست نقطه‌ی پایان سیاست قومی و گِره‌گشای معضلات بزرگ سیاسی در افغانستان باشد؛
داکترعبدالله در آغوش مادر قندهاری بزرگ شد و در دامان سرزمین بلند آوازه‌ی شمالی و حوزه‌ی جهاد و مقاومت مردم افغانستان به شهرت رسید. در بستر ارزش‌هایی که مردم افغانستان به آن باورمند هستند پرورش یافت، از آوان جوانی به مبارزه برخاست؛ کوه، دشت، دره، شهر و روستای افغانستان را گشت، با طیف‌های مختلف مردم از نزدیک آشنا شد، مردم او را شناختند، پسندیدند.
داکتر عبدالله نمادی از آمیخته‌گی دوهویت بزرگ قومی در افغانستان و معرف تعامل سنت‌ با نظم نوینِ پس از بُن در افغانستان می‌باشد. او نسبت محکمی با دوحوزه‌ی تاثیرگذار در عرصه‌ی قدرت و سیاستِ افغانستان دارد: قندهار و شمالی.
چندلایگی هویت داکترعبدالله، کارنامه‌ی گذشته و آشنایی نزدیکش با مردم، از دلایل اصلی حمایت گسترده و رأی میلیونی مردم در انتخابات‌های گذشته برای ایشان بود. انتظار مردم این بود که داکترعبدالله به نقطه‌ی عطف دموکراسی افغانستان بدل شود. مردم رأی دادند که داکتر عبدالله اراده‌ی همه مردم افغانستان را تمثیل کند، به نماد وحدت ملی مردم افغانستان تبدیل شود و به رویکرد قومی در سیاست افغانستان نقطه‌ی پایان بگذارد.
داکتر اما به دلایل متعدد، عامل تعطیل دموکراسی در افغانستان شد. نه‌تنها نماد وحدت ملی نشد که از هیچ‌گروهی به درستی نمایندگی نتوانست.
هیچ‌کسی به اندازه‌ی داکترعبدالله فرصت‌های طلایی تحقق دموکراسی در افغانستان را هدر نداده است.

این را هم بخوانید:  طالبان: ما هرگز با حکومت افغانستان مذاکره نمی کنیم/ دولت کابل باید از کارهای خود توبه کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *