• انتشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۴۹ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 1123
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1123

درمان معتادین با مواد مخدر مصنوعی

دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه از افزایش استفاده‌ی مواد مخدر مصنوعی در افغانستان خبرداده است و این روند را نگران خوانده است.

دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه از افزایش استفاده‌ی مواد مخدر مصنوعی در افغانستان خبرداده است و این روند را نگران خوانده است.

بربنیاد گزارش سازمان ملل، بیشتر کسانی که برای درمان با مواد مخدر مصنوعی خود را ثبت نام کرده اند، در ولایت‌های کندز و نیمروز بسر می‌برند.

در گزارش آمده است: ”مدارکی است که نشان می‌دهد مواد مخدر مصنوعی در افغانستان تولید می‌شود. شواهد زیادی نیز وجود دارد که استفاده از مواد مخدر مصنوعی در میان استفاده ‌کنند‌گان مواد مخدر افزایش یافته است.”

جان لوک لماهیو، رییس منطقه‌یی مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل می‌گوید که این گزارش یک لایه‌ی دیگری بر پیچیدگی درک وضعیت مواد مخدر اضافه کرده است.

موادی که معتادان به منظور ترک مواد مخدر استفاده می‌کنند، “متام‌فتامین” نام دارد و در زبان محلی به نام “شیشه” شناخته شده است.

سازمان ملل ادعا کرده است که این مواد در داخل افغانستان تولید می‌شود.

از سویی هم فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه‌، مواد مخدر مصنوعی را نسبت به مشتقات مواد مخدر اصلی، بهتر می‌داند و این مواد را برای ترک اعتیاد پیشنهاد کرده است.

این در حالی است که بر بنیاد گزارش‌ها نزدیک به سه میلیون معتاد مواد مخدر در افغانستان وجود دارد و این بالاترین رقم در سطح جهان خوانده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *