• انتشار: ۱۹ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۳۴ ب.ظ
  • سرویس: دسته‌بندی نشده
  • کدخبر: 13830
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13830
نماینده سابق سازمان ملل در افغانستان:

درخواست مذاکره مستقیم طالبان با امریکا، منطقی است

کی آیده؛ نماینده سابق سازمان ملل در افغانستان، تأکید طالبان برای مذاکره مستقیم با امریکا را منطقی دانست؛ زیرا به باور او، استراتژی نظامی این کشور در واشنگتن تدوین شده و حتی دولت افغانستان نیز بر اثر مداخله امریکا تشکیل شده است.

کای آیده؛ نماینده سابق سازمان ملل در افغانستان با اشاره به پیشنهاد صلح دولت افغانستان به طالبان در نشریه «پرایو» نوشت تاکنون  موضع طالبان ثابت بوده است. این گروه بر مذاکره با امریکا پیش از گفتگو با افغان‌ها تأکید کرده است؛ زیرا دولت افغانستان را نامشروع می‌داند و حاضر به «گفتگوهای مستقیم» با آنها نیست.

آقای آیده تأکید کرد که منطق گفتگو با امریکا واضح است، طالبان حضور امریکا و ناتو را اشغال خارجی می‌داند و هدف آنها نیز همواره پایان دادن به حضور نیروهای خارجی بوده است؛ بنابراین چنانچه امریکا برای گفتگو درباره این خواسته اساسی طالبان حاضر نباشد هرگونه بحث درباره مسائل کم‌اهمیت‌تر بی‌معنی خواهد بود.

نماینده پیشین سازمان ملل در کابل، افزود: «به‌نظر من در تأکید طالبان برای گفتگو با طالبان منطقی وجود دارد؛ استراتژی نظامی در درجه اول در واشنگتن به‌وجود آمده، حضور نظامی امریکا در افغانستان بسیار گسترده بوده و حتی دولت کنونی افغانستان نیز در نتیجه مداخله امریکا تشکیل شده است.

امریکا با توجه به نقش غالب خود در تعیین استراتژی نظامی باید نقش برجسته‌تری را در برقراری صلح نیز قبول کند. نماینده امریکا در گذشته با نمایندگان طالبان در دوحه و اروپا دیدار کرده بود، با این حال طرح خروج امریکا از افغانستان در آینده نمی‌تواند با گفتگوهای طالبان و واشنگتن تعیین شود؛ بلکه طالبان باید متوجه شود که در شرایط مناسب پایانی بر آنچه آنها اشغال خارجی می‌دانند وجود خواهد داشت.»

آیده در ادامه یادداشت خود تأکید کرد: در بازه زمانی ۹ ساله چند بار قادر به گفتگو با نماینده طالبان بودم و باور ندارم که طالبان هیچ هدفی برای بازگشت به سال‌های تاریک دهه ۹۰ میلادی را داشته باشد و یا بخواهد افغانستان را از جامعه جهانی جدا کند. طالبان می‌داند که این کشور به کمک برای توسعه و رفاه نیاز دارد.

وی در انتهای یادداشت خود نیز تأکید کرد که ورود به روند صلح مستلزم احتیاط بسیار، صبر و انعطاف‌پذیری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *