• انتشار: ۱ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۰۶ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 12480
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12480

درج واژه افغان در شناسنامه های برقی عامل نفاق و شکاف های بزرگ قومی می گردد!

در اکثر کشورهای متمدن جهان سیاست مداران آن تلاش می کنند تا حد توان همدیگر پذیری را ترویج نموده و مسائل شهروندی را نهادینه سازی نمایند.

در اکثر کشورهای متمدن جهان سیاست مداران آن تلاش می کنند تا حد توان همدیگر پذیری را ترویج نموده و مسائل شهروندی را نهادینه سازی نمایند.

بطور مثال در کشور کانادا از دیر زمان سرود ملی وجود دارد که بنام O Canada یاد می شود که در یک قسمت آن از کلمه Son,s که به معنای پسران است استفاده شده بود، سال گذشته عده ای معدودی در جاده ها بر آمدند که در کلمه Son,s تبعیض وجود دارد و در برگیرنده دختران نمی گردد و خواستار تغییر قانون و تغییر این کلمه در سرود ملی گردیدند و در نتیجه پارلمان کانادا به صدای تظاهر کنندگان لبیک گفت، قانون و سرود ملی را تغییر دادند و کلمه ای Son,s را از سرود ملی حذف کردند و به جای آن کلمه Us را که در برگیرنده دختران و پسران می شود درج کردند تا اینکه هیچ کسی در کانادا خود را بیگانه حس نکند.

اما در افغانستان تمام پشتون ها طرفدار درج کلمه ای افغان در شناسنامه های برقی هستند و اکثر قریب به اتفاق تاجیک ها، هزاره ها و ترک تبار ها مخالف درج کلمه افغان در شناسنامه های برقی هستند.

حالا سوال این است که آیا درج کلمه ای افغان در شناسنامه های برقی باعث اتحاد اقوام افغانستان می گردد و یا افتراق اقوام افغانستان ؟ چرا سیاست مداران افغانستان از پذیرفتن حقیقت در جامعه افغانستان فرار می نمایند و مسأله را صادقانه با مردم خود مطرح نمی کنند .

نگارنده: حسن علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *