• انتشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۵۵ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 12385
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12385

داکتر عبدالله عبدالله:تصامیم خلاف اراده مردم تفرقه ایجاد می کند

داکتر عبدالله عبدالله می گوید هر تصمیم خلاف اراده مردم باعث ایجاد اختلاف می شود.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی که امروز شنبه در مراسم تجلیل از بیست و نهمین سال شکست و خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان در ارگ سخن می‌گفت، بیان داشت خودکامگی حکومت‌های گذشته در کشور دلیل شکست آنان بوده است.

داکتر عبدالله افزود:” با ایجاد بحران نمی‌توانیم به مشکلات سرپوش بگذاریم، اما اگر کسی چنین مشوره‌‌ای دهد نادرست است، ما تصمیمی بگیریم که نتیجه اش جمع شدن مردم باشد فقط یک جمله و یک تصمیم ناسنجید می‌تواند مردم را به نفاق بکشاند و اثر ناگواری داشته باشد.”
رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که افغانستان هم کنون با بحران سیاسی و امنیتی روبروست  و حکومت نباید تصمیمی خلاف اراده مردم بگیرد که زمینه نفاق و پراکندگی را فراهم کند.

داکتر عبدالله گفت شکست و خروج قشون سرخ شوری از افغانستان در ۲۶ دلو نه تنها برای افغانستان بلکه برای جهان افتخار است. شکست قشون سرخ شوروی توسط مردم افغانستان در سطح جهان یک تغییرات واضح به وجود آورد و جنگ سرد را پایان داد.

وی بیان داشت که تجلیل از این روز تجلیل از تاریخ پر افتخار کشور است. ما را برای بازگشت مهاجران و توجه به خانواده های شهدا مصمم تر می سازد.

رییس اجرایی تاکید کرد:”در این شکی نیست که اشتباهاتی از ما سر زده اما نباید از افتخارات جهاد کم شود و یا به ارزش جهاد توهین صورت گیرد”.

داکتر عبدالله تلویحا از شیوه حکومتداری در کشور انتقاد کرد و گفت که یکی از اشتباهات و عامل شکست ارگ نشینانان قبلی این بود که فرمان صادر می‌کردند و بر مردم تحمیل می‌کردند.

وی افزود:”چیزی را حکومت های قبلی انجام می داد این بود که فرمان برخلاف اراده ملت می‌داد؛ ولی جهاد مردم افغانستان ثابت کرد که هیچ چیزی بر خلاف اراده مردم بر مردم تحمیل نمی‌شود و این درسی بود که در آینده نیز باید مد نظر گرفته شود.هرکسی که درس نگیرد حکمروایی طالب بر او تکرار می‌شود”.

رییس اجرایی خاطر نشان ساخت که هر تصمیمی که گرفته می‌شود که باید سنجیده و براساس اولویت‌ها و خواست‌های مردم باشد.

وی با بیان این مطلب که امروز افغانستان با بحران سیاسی و امنیتی روبروست گفت:” مشکلات ما زیاد است ما بیرون از محوطه سبز ملاقات کرده نمی توانیم؛ بحران سیاسی هم داریم اما اولویت ما رسیدگی به خواست مردم است”.

داکتر عبدالله افزود:” با ایجاد بحران نمی‌توانیم به مشکلات سرپوش بگذاریم، اما اگر کسی چنین مشوره‌‌ای دهد نادرست است، ما تصمیمی بگیریم که نتیجه اش جمع شدن مردم باشد فقط یک جمله و یک تصمیم ناسنجید می‌تواند مردم را به نفاق بکشاند و اثر ناگواری داشته باشد، روزهای کرسی و مقام می‌گذرد؛ ما در روزی که هستیم کاری را بکنیم که در آن خیر مردم باشد”.

وی تاکید کرد:” تصامیم درسطح ملی ایجاب مشوره‌های ملی دارد و ما وقت داریم که تصمیمی را بگیریم که به اراده مردم باشد. هدف ما مردم است نه اینکه مردم وسیله باشد و قدر مردم را می‌دانیم. زیرا آنان قربانی داده اند. کاری بکنیم کسانیکه در سنگرها هستند تصور کنند که این کشور از آنها نیز هستند”.

به نظر می‌رسد که این گفته‌های داکتر عبدالله اشاره ای به تصمیم اخیر ریاست جمهوری مبنی بر آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی باشد.

ریاست جمهوری به تازگی اعلام کرده که روند بایومتریک شخصیت‌های سیاسی و مقام‌های بلند پایه حکومتی برای آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی جریان دارد.

اما ریاست اجرایی پیش از این خواهان به تاخیر افتادن روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی شده و گفته که توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به عنوان یکی از قضایای کلان ملی نیازمند بحث و دقت بیش‌تر می‌باشد تا اجماع ملی و توافق همگانی در این زمینه به دست آید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *