• انتشار: ۱۷ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۴۸ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 13731
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13731

داکتر عبدالله: دولت برای مذاکرده با طالبان شرطی تعیین نکرده است

داکتر عبدالله؛ رییس اجرایی می‌گوید حکومت وحدت ملی برای مذاکره با گروه طالبان پیش‌شرطی تعیین نکرده و آن گروه می‌تواند که نظراتش را با دولت شریک سازد.

آقای عبدالله که امروز پنجشنبه (۱۷ حوت) در نشستی به مناسبت تجلیل از روز جهانی زن در کابل سخن می‌گفت، تأکید کرد که تجلیل از این روز در افغانستان اهمیت خاص خود را دارد.

رییس اجرایی گفت حکومت وحدت ملی متعهد بر اجرا کردن وعده‌های شان در بخش تامین حقوق زنان، مشارکت زنان در عرصۀ سیاسی و بهبود وضعیت آنان می‌باشد.

رییس اجرایی همچنین در باره صلح گفت که خواست همه مردم افغانستان صلح است و تفاوت نظر در این بخش وجود ندارد.

او افزود در نشست دوم پروسه کابل یک اجماع جهانی به خاطر آمدن صلح در کشور به وجود آمده و اظهار کرد که دولت در آن نشست یک طرح جامع برای مذاکره با طالبان ارائه کرد.

رییس اجرایی گفت: دولت یک‌بار دیگر اعلام کرده است که بدون قید و شرط با  گروه طالبان مذاکره می‌نماید و افزود که آنان باید آمادۀ مذاکره شوند و دست از خشونت بردارند.

این را هم بخوانید:  زلمی خلیلزاد: بزودی تیم مذاکره کننده با طالبان تشکیل می شود

آقای عبدالله گفت که گروه طالبان ابتدا باید خشونت را متوقف کنند، رابطۀ شان با گروه‌های ترویستی را قطع کرده و نظرات شان را با دولت افغانستان شریک بسازند.

او علاوه کرد  صدای طالبان شنیده می‌شود و آنان اگر بگویند که ما یک حزب سیاسی می‌خواهیم، فعالیت سیاسی می‌نمایم، دولت آماده‌است که در این بخش با آنان مذاکره نماید.

او در عین حال، تأکید کرد که صلح در معاملۀ پس پرده به وجود نمی‌آید و مردم باید از تمام مراحل گفتگو در مورد صلح آگاهی داشته باشند و افزود که سیاست دولت در بخش صلح تغییر نمی‌کند.

اظهارات آقای عبدالله در حمایت از طرح صلح اشرف غنی با طالبان، در شرایطی ابراز می‌شود که پیشتر صلاح‌الدین ربانی؛ وزیر خارجه، در انتقادی تلویحی از این طرح، بر احتراز از یکجانبه‌گرایی  و در نظر نگرفتن دیدگاه های دیگر اقوام و تشکل‌های سیاسی در این روند، تأکید کرده بود.

آقای ربانی، همزمان رهبر حزب جمعیت اسلامی نیست؛ حزبی که آقای عبدالله نیز عضو آن است.

این را هم بخوانید:  پاکستان به «سگ هاری» می ماند که هیچ همسایه‌ای از دستش روز ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *