• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۲۳ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 14165
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14165

دانش: ترکیب متوازن اقوام در ادارات مورد تاکید است

سرور دانش؛ معاون دوم ریاست جمهوری، از اشرف غنی خواست تا درصد حضور اقوام در ادارات دولتی از بالا تا پایین را منتشر کند.

آقای دانش که امروز چهارشنبه، در همایشی به مناسبت بزرگداشت از بیست و سومین سال شهادت عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی در کابل سخن می‌گفت، تأکید کرد:«من از رییس جمهور و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری امروز می‌خواهم که فیصدی تمام اقوام در ادارات دولتی را از کارمندان بالا تا پایین، نشر کند و علنی بسازد.»

معاون دوم ریاست جمهوری افزود: ترکیب متوازن اقوام در اداره مورد تأکید همه ماست.

به باور وی استخدام کارمندان دولت بر اساس شایسته‌سالاری و با رعایت توازن قومی (است) هرچند روندی کند و بطی داشته و مخصوصا نسبت به اقلیت‌ها هنوز هم مشکلاتی وجود دارد.

آقای دانش همچنین اذعان کرد که مناطق هزاره‌جات هنوز هم از محرومیت تاریخی می‌سوزند؛ اما به گفته او، دولت وحدت ملی، اقدامات جدی را برای زدودن این محرومیت، روی دست گرفته است.

معاون دوم ریاست جمهوری، در بخشی از سخنان خود، تصریح کرد که شهید مزاری، به‌خاطر جلوگیری از فروپاشی کشور، طرح “نظام فدرالی” را پیشنهاد کرد.

این را هم بخوانید:  حمدالله محب: جنگ بر افغانستان تحمیل شده است

به گفته وی،هویت کلان ملی و خرده‌هویت‌های قومی باهم هیچ تعارض و تضادی ندارند. همه اقوام این کشور با حفظ هویت قومی خود، جزئی از هویت کلان ملی افغانستان هستند و در طول تاریخ نیز چنین بوده اند.

دانش گفت که هویت‌های قومی چیزی نیست که کسی بتواند بفروشد و یا کس دیگری خریدار آن باشد. این هویت‌ها نه در کلمه‌ای محو می‌شود و نه با کلمه دیگر برجسته؛ بلکه واقعیت‌های موجود در عالم خلقت است و در قانون اساسی ما هم تثبیت شده است.

سرور دانش، همچنین تأکید کرد که هرکس حق دارد بر حکومت اعتراض کند؛ اما به گفته او، اعتراض باید منطق داشته باشد و صرف برای سودجویی نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *