• انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۷:۲۳ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 7953
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7953

داعش در هفت ولایت افغانستان نفوذ کرده است

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه نگاشته است که گروه داعش در هفت ولایت افغانستان نفوذ کرده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در یک گزارش تازه نگاشته است که گروه داعش در هفت ولایت افغانستان نفوذ کرده است.

بر اساس این گزارش، جدا از ننگرهار، حالا داعش در هفت ولایت افغانستان نفوذ دارد و با نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در نبرد است.

این نهاد در گزارش خود هم‌چنان اعلام کرده است که افزایش نا امنی‌ها سبب شده است که تنها در ماه آگست بیش از پنجاه و یک هزار شهروند افغانستان در پنج ولسوالی نا امن از خانه‌های شان بیجا شوند.

در بخشی از این گزارش آمده است: “در کنار دیگر هراس‌افگنان، داعش نیز در افزایش نا امنی‌‌های افغانستان دست دارد. این گروه با اقدامات هراس‌افگنانه به افزایش نا امنی‌ها در افغانستان دامن زده است. سال گذشته داعش تنها در ننگرهار فعالیت داشت، اما اکنون این گروه در کنار ننگرهار و کنر، در بخش‌های دیگر افغانستان نیز فعالیت‌هایش را آغاز کرده است.”

این در حالیست که پیش از این، وزارت دفاع ملی گفته بود که داعش در افغانستان شکست خورده است.

هم‌چنان ماموریت حمایت قاطع نیز تاکید کرده بود که سال ۱۳۹۶، سال شکست داعش در افغانستان خواهد بود.

در گزارش دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به تاثیر نا امنی‌ها بر افزایش بیجا شده‌گان داخلی نیز پرداخته شده است.

از اثر افزایش نا امنی‌ها، تنها در ماه آگست بیشتر از ۵۱هزارشهروند افغانستان، در پنج ولسوالی از خانه‌های شان بیجا شده اند.

:از میان این بیجا شده‌گان

۲۱هزار تن از ولسوالی غورماچ فاریاب

۱۴هزار تن از ولسوالی بالامرغاب بادغیس

۷هزار تن از ولسوالی جانی خیل پکتیا

۵ هزار تن از ولسوالی تیوره غور و

۳هزار تن دیگر از ولسوالی گومل پکتیکا بیجا شده اند.

از سوی دیگر وزارت امور مهاجران نیز نا امنی را علت اصلی بیجاشدن شهروندان کشور از مناطق اصلی‌شان می‌داند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید با آنکه به بخشی از بیجاشده‌گان کمک صورت گرفته است، اما هنوزهم باید به بیش از سه و نیم میلیون شهروند بیجا شده و نیازمند افغانستان کمک صورت بگیرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *