• انتشار: ۱ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۲:۲۸ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 454
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=454

داستان والی بلخ و معصوم استانکزی

والی بلخ، خواهان محاکمه و اعدام استانکزی شده بود، اما نگفته بود که او قاتل استاد شهید است. او گفته بود که غفلت وظیفوی کرده؛ غفلت کلان وظیفوی که باعث شهادت رهبر شهید گردیده است

وقتی حکیم مجاهد، عضو پیشین طالبان، در یک اظهار نظر ناشیانه و تفرقه افکنانه به شخصیت‌های ملی کشور توهین کرد و استاد عطامحمد نور خواهان بازداشت و سلب عضویت او از شورای عالی صلح شد، برخی‌ها عقده‌مندانه داستان معصوم استانکزی، رییس امنیت فعلی را به رخ هواداران رهبر کشیده و این موضع‌گیری‌ها را مقطعی، پوپولیستی و عوامفریبانه خواندند. عطامحمد نور رییس اجراییه جمعیت اسلامی، به دنبال شهادت استاد شهید در یک کنفرانس مطبوعاتی خواهان محاکمه و حتا اعدام استانکزی شده بود. اما بعدها تصاویر در شبکه های اجتماعی به نشر رسید که او را در حال ملاقات با والی بلخ نشان می‌داد. آقای نور وقتی به دنبال اظهارات مجاهد خواهان بازداشت و سلب عضویت او از شورای عالی صلح شد، برخی‌ها این تصاویر را به اشتراک گذاشته و موضع‌گیری‌های او علیه مجاهد را با موضع‌گیری‌های پیشین‌اش علیه استانکزی مقایسه کردند.
اگرچه با عزل مجاهد از شورای عالی صلح و اعلامیه ارگ ثابت شد که این دو موضع‌گیری با هم تفاوت داشته و آقای نور واقعا پاسدار ارزش‌ها، تاریخ و آرمان‌ها و وارث راستین استاد شهید و قهرمان ملی کشور است، اما برای پاسخ‌گوی به شبهه استانکزی و روشن‌سازی اذهان عامه یادآوری این نکته ضروری است که والی بلخ، خواهان محاکمه و اعدام استانکزی شده بود، اما نگفته بود که او قاتل استاد شهید است. او گفته بود که غفلت وظیفوی کرده؛ غفلت کلان وظیفوی که باعث شهادت رهبر شهید گردیده است. به همین خاطر باید مجازات شود. این سخن در آن هنگام برای آن ایراد شده بود تا پرونده شهادت استاد شهید نیز مانندسایر پرونده های قتل‌های زنجیره‌ای دست کم گرفته نشده و با جدیت تعقیب و بررسی شود. ضرب المثل است که “به تب بگیر تا به مرگ راضی شود”. استراتژی والی بلخ نیز همین بود که استانکزی را محکم بگیرد تا حکومت، به خاطر تبریه خود هم که شده، این پرونده را جدی بررسی کند.
این در حالی است که والی بلخ می‌دانست که این آدم قاتل استاد شهید نیست یا قصد به شهادت رساندن او را نداشته است. چون هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که آدمی، با وجود آگاهی پیشین از حضور انتحاری، در جلسه اشتراک کند، مگر این‌که خود نیز یک انتحاری باشد. استانکزی نه تنها که با انتحاری در آن جلسه حضور یافته بود حتا که زخم هم برداشته بود. بنابراین، شبهه و شایبه‌ای اینکه او در برنامه‌ریزی شهادت استاد شهید دست داشته باشد، از قبل منتفی بود. دقیقا به همین دلیل بود که والی بلخ تا مرحله اعدام او پیش نرفت و شبیه موضع‌گیری‌اش در باره حکیم مجاهد، مساله استانکزی را جدی نگرفت.
این توضیحات را البته برای آن یادآوری کردیم که بگوییم شک و شبهاتی را که حسودان در باره والی بلخ مطرح می‌کنند، عقده مندانه و از سر حسادت است. در غیر آن، همه می‌دانند که او یگانه پاسدار ارزش‌ها و آرمان‌های مردم ما بوده و در خط راستین قهرمان ملی کشور قرار دارد. او از جنس آن سیاستمدارانی که به “فیگورهای دروغین”، “سوخته” و “باخته” شهره اند نبوده و در سیاست یک بازوی استوار ملت ما و در جوانمردی، یعقوب لیث زمان است.

از صفحه عبدالشهید ثاقب در قیسببوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *