• انتشار: ۱۹ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۳:۰۰ ب.ظ
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 15632
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=15632

خیزش بی سابقه پشتون های پاکستان از کجا منشا می گیرد؟

ده ها سال است پشتون ها در پاکستان زیر نام مردم سلحشور، نظم ناپذیر، حکومت ستیز، شمله بلند و قبیله گرا در ظاهر توصیف ولی در اصلیت تحقیر، توهین و تجرید می شوند.

خیزش بزرگ و بی سابقه پشتون های عدالت خواه در پاکستان از کجا منشا می گیرد و چه نویدی در پی دارد؟

ده ها سال است پشتون ها در پاکستان زیر نام مردم سلحشور، نظم ناپذیر، حکومت ستیز، شمله بلند و قبیله گرا در ظاهر توصیف ولی در اصلیت تحقیر، توهین و تجرید می شوند.

آن ها در میان اردوی سلطه گرای پاکستان و افراطیون مسلح که نیروی نیابتی پاکستان است گیر افتاده اند و از مزایای زنده گی نو محروم اند.

حالا معلوم می گردد که کتله های وسیع مردم ازین وضعیت خسته اند و دیگر حاضر نیستند ننگ شهروند درجه سوم را به شانه های خود حمل نمایند.

آنها بر ضد تحقیر، تجرید، و نداشتن حقوق منصفانه موج بزرگ اعتراض را ساخته اند.

پشتون هایی که در هویت دستگاه قدرت پاکستان ادغام نشده اند مجبورند دو تا سند تابعیت بگیرند که سند دومی بیشتر بخاطر تحقیر کردن آن هاست.

آن ها در سرزمینی تحقیر می شوند که قبل از ایجاد پاکستان مالکیت و زعامت اش را داشتند. عدالت طلبی پشتون ها در پاکستان نوید بزرگ برای افغانستان است.

ایستاده گی این قوم شریف و بزرگ در برابر دستگاه ظلم می تواند افغانستان را کمک نماید. هم اکنون شعار عدالت طلبان بر ضد دولت پاکستان و بر ضد افراطیون مسلح است. دقیق همان دو محور شرارت که هر روز بر علیه ما دسیسه می چینند. بنابر همین دلایل من از خیزش مردم شریف پشتون در پاکستان حمایت سیاسی و معنوی می نمایم و در روز بد در کنار شان ایستاده خواهم شد.

نگارنده: امرالله صالح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *